‘Yeni’ mülteciler!
Coşkun Özbucak

‘Yeni’ mülteciler!

Bu içerik 2775 kez okundu.
Reklam

Ege Denizi’nde kadın ve çocukların boğulma haberleri hala gözlerimizin önünde! Suriye sınırındaki mülteci kamplarındaki ölümden ‘beter’ yaşamlar da…

Savaş mağduru olan kadınlı, çocuklu, yaşlı insanların egemen olduğu mültecilere kimliği, inancı üzerinden yaklaşmak olmaz. Böyle bir yaklaşımın kabul edilir bir tarafı da yok. Mültecileri mağdur, topraklarından ve haklarından yoksun kalmış insanlar olarak görmek gerekiyor. Mülteciler içinde ‘bizimkiler’ diye ayrım da yapılamaz.

Irak ve Suriye’den özellikle İŞİD vahşetinden kaçan Türkmen, Kürt, Arap; Alevi, Sünni, Hıristiyan herkesi aynı duyarlılıkla kucaklamak gerekir. İnsani yardımı siyasette ‘araç’ olarak da uygun bir yol değil.. Sığınmacılar içinde ‘bizimkiler’ olmayacağı gibi ‘dışlama’ da olmamalıdır.

Mülteciler kendi gönülleriyle topraklarını terk etmiyor, ettiriliyor. Ettirenler de mültecilerin göçünden rahatsız olanlar. Mültecilere yapılan harcamalar yerine emperyal güçler Ortadoğu topraklarından çetelerini, askerlerini (silahlarını) çekseler daha anlamlı olur. Önemli olan sivrisinekle uğraşmak değil, bataklığı kurutmaktır. Ortadoğu’yu bataklık haline getiren emperyalistler kovulmadan mültecilik yok olmayacak.

‘Yeni’ mülteciler dönemi başlayacak gibi! G 20 sonrası Suriye’de Ocak ayında başlayacak olan yeni süreçte egemen olmak isteyenler silahlarıyla harekete geçti. Bu egemen olma yarışı yeni göçleri gündeme getirecek. Gökten yağan bombalar Suriye topraklarını sivil halk için cehenneme çevirdi. Rusya, ABD, Fransa, Almanya, İran, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerin planları bu yönde.

Eski mültecilerin sorunları çözümlenmedi, yenilerinin gelmesi için emperyal adımlar hızlanıyor.

Rusya uçağı düşürüldü. Türkiye sınır ihlali var diyor, Rusya yok diyor. İkisi de uçak yolu haritası yayımlıyor. Kendi açıklamaları doğrultusunda ikisi de haklı. Haklı olmayanlar Suriye’de yaşayanlar!

Suriye’nin iç işleyişine müdahale insanları topraklarından sürdü. Aç, açık bıraktı. Kaçırıldılar, satıldılar, tecavüze uğradılar, toplu katliamlarla yok edildiler. Tek nedeni emperyalistlerin Ortadoğu enerji kaynaklarına kendilerinin sahip olmak istemeleri… Ortadoğu halkının malına göz koyanlar her tarafı cehenneme çevirdi.

Empati yaparsak yaşananları daha iyi anlarız…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!