Gazetecilikte yasalar ve vicdan!
Coşkun Özbucak

Gazetecilikte yasalar ve vicdan!

Bu içerik 2040 kez okundu.
Reklam

Gazeteciler tutuklanıyor, öldürülüyor, işten atılıyor, şiddet görüyor. Zor iş gazeteci olmak! O kadar gazete ve gazeteci mağdur edildi ki, saymakla bitmez. Sonundan başlayalım!

Cumhuriyet Gazetesi’nden Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı. Türkiye’deki sokağa çıkma yasakları ve Suriye tartışmalarına gazeteci tutuklanması eklendi.

Önce yasalarda gazetecilik nasıl belirlenmiş ona bakalım. Sonra vicdana değinirim.

         Yasalardaki gazetecilik:

İnsan Halkları Evrensel Beyannamesi Madde 19:

“Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir.”

Anayasa’da Basın ve Yayın Özgürlüğü Madde 27-:

“Basın hürdür, sansür edilemez.”

Türkiye gazetecileri hak ve sorumluluk bildirgesi D.Gazetecinin hakları

“1. Gazeteci tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını

belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Gazetecinin karşısına çıkarılacak gizlilik ve sır gibi engeller kamusal işlerde yasaya, özel işlerde açık ve ikna edici gerekçelere sahip olmalıdır.

  1. Gazeteci, devleti yönetenlerin belirlediği ulusal ve uluslararası politikalar konularında önyargılara değil, halkın haber alma hakkına dayanır. Onu mesleğin temel ilkeleri ve özgürlükçü demokrasi kaygıları yönlendirir.“

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Gazetecilik Davranışlarına Dair İlkeler Beyannamesi

“1- Gazetecinin ilk görevi doğruya ve kamunun doğruyu bilmesine saygıdır.”

Bunlar gibi uluslararası belgeler yanında Anayasa ve yasalarda da maddeler bulabiliriz. Kağıt üzerinde olan haklar önemli ama asıl önemli olan bunların uygulanabilir olması. Kağıt üzerinde olup da kullanılamayan hakka nasıl ‘hak’ diyebileceğiz ki?

Vicdan ise, gazetecinin ‘asıl yasası’ durumunda olmalı. Habercilik etiğine sadık kalmak gerekiyor. Halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkına sadık kalır gazeteci.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına ‘siyasi’ bakışla yaklaşırsak anlamlı olmaz. Kendimiz gibi düşünmeyenlere gazetecilik hakkı ‘sınırlı’, bizim gibi düşünenlere ‘sınırsız’ hak anlayışında olamayız.

Can Dündar’a ve Erdem Gül’e sahip çıkmak aslında kendimize, geleceğimize sahip çıkmaktır.

Demokrasinin en önemli göstergesi gazetelerin ve gazetecilerin özgürlüğü değil mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı