Güvercinler!
Coşkun Özbucak

Güvercinler!

Bu içerik 1569 kez okundu.
Reklam

‘Güvencin’ denildiğinde akla ilk olarak bir kuş türü gelse de ‘barış’ da günümüzde birinci sırayı almak için öne doğru atılıyor!

İnsanlar kendileri için yapmış olsa da her meydana, bahçeye güvercinler sahip çıkıyor! Güvercinler insandan kaçmazken insanlar da güvercinlere ilgisiz kalmıyor…

Meydanlarda, havuz kenarlarında, insanların bulunduğu her açık alanda mutlaka güvercinlerle karşılaşıyoruz. İstanbul’da Eminönü, Taksim, Beşiktaş,,, ; İzmir’de Konak; Ankara’da Güvenpark… Ordu’da Yalı Cami, Şadırvan ve havuz çevresi, otogar başta olmak üzere her yerde… İnsanlar güvercinsiz yapamıyor. Görüyorum meydanlarda özellikle güvercin için yem alıp gelenleri; simidini güvercinle paylaşanlar da oldukça çok.

Güvercin insana en yakın olan kuş türü. Belki de bu nedenle ‘barış’ sembolü olmayı hak etti!

Denizlerde balık kalmadı. Martılar denizlerden karaya göç etti. Aç kaldıklarında da binaların çatılarında yer edinme kavgasında güvercinleri yendiler. Çatılarda martıların giremediği yerlere çekildiler. Martılara yenildi güvercinler. Aynı ‘barış’ gibi!

Barış, güvercin masumiyetiyle tanımlanıyor. ‘Barış’ın masumiyetini korumanın yolu bulunmalı. Barış, çocuğun gülümseyebilmesi, geleceğe umutla bakabilmesidir. Çocuğun umutları kararmamalı, geleceksiz bırakılmalıdır. Barışı yok eden martılar her tarafta. Saldırıyor, öldürüyor… Kendinden olmayan herkes düşman ilan ediliyor.

Meydanlar güvercinle anlamlaşıyor. Birdenbire havalanan, hep birlikte yeme doğru uçuşan güvercinler şen ve mutlu… Savaşla kan ve gözyaşı egemen hale geldi. Barış olmadan sevinç yok oluyor. Birlikte yaşamanın şartlar ortadan kalkıyor. Güvercin ürkmemeli, meydanlar, havuz başları dar gelmeye başlamamalı. Savaşlar; halkları kimlikleri ve inançları gereği topraklarını terk etmek zorunda bırakmamalı.

Barış, Voltaire’nin dediği gibi: “Senin gibi düşünmüyorum ama düşünceni özgürce söylemen için canımı bile veririm.” ” diyebilmektir.

Barış, “Aynı kimlikten, inançtan değiliz ama kimliğin ve inancınla özgürce yaşayabilmeni istiyorum.’ diyebilmektir.

Barış, kendisi gibi olmayanların burnunun kanamasında bile acı hissedebilmektir.

Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı, Tahir Elçi öldürüldü.

Bugün ‘güvercinler de yaşasın barış da’ sesini yükseltme zamanı…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!