Kütüphanesiz okullar!
Coşkun Özbucak

Kütüphanesiz okullar!

Bu içerik 2453 kez okundu.
Reklam

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk kez Kütüphane İstatistiklerini açıkladı. Buna göre resmi okul, özel okul ve özel kurs kütüphanelerini kapsayan örgün ve yaygın eğitim kütüphanelerinin sayısı ise 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 9,4 azalarak 27 bin 948’e geriledi. Bu kütüphanelerdeki kitap sayısı aynı dönemde yüzde 10,9 azalışla 27 milyon 861 bin 210 oldu. Verilen bilgiye göre diğer kütüphane çeşitlerinde ve kitap sayısında istenilenler gibi olmasa da artış var.

Bir toplumun kültürel zenginliğini gösteren en önemli araçlar ikisi kütüphane ve tiyatrodur. Okullardaki kütüphanelerin kapanıyor olmasını nasıl değerlendireceğiz? Öğrenciler gereksinim mi duymuyor? Ya da okul kütüphanelerinin azalmasındaki gerekçeler nelerdir? Bu sorulara yanıt bulunmalı. Ancak biliyoruz ki, kütüphaneyi öğrencilerin gereksinim olarak görmesini sağlayacak olan da eğitim sistemi ve okul yöneticileridir. Eğer öğrenciler kütüphaneyi gereksinim olarak görmüyorsa iğneyi okul yöneticileri kendilerine batırmaları gerekir. Öğrencilere örnek olması gerekenler ne kadar okuyor?

Öğrenci sayısı artıyor ama okul sayısı yerinde sayıyor. Okullar tek öğretim biçiminde olması gerekir. Bu nedenle yeni binalara gereksinim var. Ancak işin kolayına gidiliyor. Ya okul bahçesine ek bina yapılarak çocukların oyun alanları yok ediliyor ya da sınıflar küçültülüyor, En önemlisi de kütüphaneler kapatılıyor. Kütüphanesiz okullar o kadar çok ki, bundan rahatsız olmuyor koca koca yöneticiler. Öğrenciler okuyup, araştırma yapıp ne olacak ki… Nasılsa ezbere dayalı sistem var! Sınavlara ne katkısı olacak?

Kütüphaneler kapatılıp sınıf ya da başka amaç için kullanılıyorlar. İstatistikte var olarak gözüken kütüphanenin kaç tanesi kullanıma açık belli değil. Aslında açık olan kütüphanelerde var olan kitapların nitelikleri ve nelerin kullanıldığını da araştırmak gerekir. Biliyoruz ki, kullanılmayan cilt cilt kitaplar çoğunlukta. Hatta bu kitapların içindeki bilgiler artık gereksiz!

Kütüphane (kitaplar) kendi ayakları üzerinde duran bir nesin oluşmasının sağlanmasına hizmet eder. Ancak, insanların adına düşünenler ve geleceğin nasıl olacağı konusunda karar verici olan varsa okumaya ve insanların gelecekleri için kafa yormasına ne gerek var! Kütüphaneler kapatılırmış, dert etmeye gerek yok!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!