Sendikaların ilgi alanı!
Coşkun Özbucak

Sendikaların ilgi alanı!

Bu içerik 1049 kez okundu.
Reklam

Sendikalar önemli örgütlerdir. Ülkelerin demokratikleşme seviyesinin bir göstergesi de sendikaların durumudur. Sendikalı olması gereken sayı ile sendikaların üye sayısındaki açının seviyesi belirleyici. Yine sendikaların ilgi gösterdikleri alanlar da sorumluluk ve duyarlılık seviyesini gösterir.

Türkiye’de sendikaya üye olması gereken sayı ile sendikaların üyeleri arasındaki açı o kadar büyük ki, uluslararası sıralamalarda diplerdeyiz. 10 milyonun üzerinde kayıtlı işçi var ama sendikalı işçi sayısı 1 milyon bile yok! Memurlarda sendikalı sayısı yüksek ama onların da yukardan aşağı nasıl üye yapıldığı biliyor!

  1. Metal İş’in işkolu toplu sözleşme döneminde patronla anlaşması sonucu işçilerin toplu istifaları ve yeni sendika arayışlarını biliyoruz. Yine Kristal İş’in 165 işçinin atılmasına onay vermesi ve işçilerin tepkileri! Bir sendika kendi üyesine sahip çıkmıyorsa toplumsal duyarlılık göstermesi beklenen alanlar konusunda parmağını bile oynatmaz. Bu tür davranışlar içinde bulunan sendika sayısı az değil. Memur sendikacılığı ise, hükümetle uyum içinde kalınarak ‘devlet memurluğu’ alanına sıkıştırıldı. Bu konu ayrıca değerlendirip tartışılmalı!

Sendikaların çalışma alanını işyeriyle sınırlamak yanlışların en büyüğü. İşkolu anlamında çalışma koşullarının iyileştirilmesi, ekonomik ve sosyal haklar konusundaki ısrara ülkenin her köşesinde yaşanan sorunlara ilgi eklenmiyorsa eksik kalınır. Sokağa çıkma yasağı, ekoloji, kadına yönelik şiddet,  çocukların, yaşlıların, engellilerin hakları; ülkenin demokratikleşmesi, basın ve düşünce özgürlüğü, bağımsız yargı, seçim barajının yüzde 10 olması, taşeron işçiler, sendikasız işçilerin mağduriyeti; Kürt sorunu, kimlik ve inanç sorunu, Suriye’de yaşanan katliamlar, Ortadoğu’ya emperyalistlerin müdahalesi, Suruç, Ankara, Paris, Lübnan katliamları gibi genel konular yanında yerellerdeki işyerindeki sorunlar dışındaki diğer (şehri ilgilendiren) konular sendikaların sorunu değil mi? (İlgilenilmesi gereken alanlar çoğaltılabilir)

Sendikalar bir okul olma özelliğini de taşıyor. Üyelerin kendi sorunlarının aşılması konusunda mücadele etmeye seferber ederken, başka mücadelelerle dayanışma ruhunu da kazandırmak zorunda. Birlikte mücadelenin sağlanması için sendikalar önemli araçtır. Sendika bürokratik (yasalar) işleyişle kendini sınırlamamalı, meşru hak kavramını göz ardı etmemeli. DİSK Gıda İş Sendikası genel kurulunda tüzük değişikliği yaparak işçilerin denetimini ve karar sürecine katılımını sağlarken yöneticilerin maaşlarının en yüksek işçi maaşını geçemeyeceği karara bağladı. Bu tür adımlar örnek alınmalı.

Sendikal mücadele ‘sendika yasası’ ile olmuyor. Grev hakkı var ama hükümetin grevi yasaklama hakkı da var. Biliyoruz ki, önemli, kitlesel grevler Bakanlar Kurulu kararı ile sürekli ertelenmiştir. Yasalarda sendikaya üye olma hakkı da var. Kaç kişi işten atılma tehdidi almadan sendika üyesi olabildi?  Yasalar çoğu zaman sendikal mücadelenin önünde engel olabiliyor.  Sendikal mücadele ülkenin demokratikleşmesinden bağımsız ele alınamaz.

Sendikal kavram olan ‘sarı sendikacılık’, ‘bürokratik sendikacılık’ sendikal mücadelede en büyük engel olarak devam ediyor.

Sendikalar asgari ücret belirlemeleri bakımından da ne yapacak göreceğiz!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!