Asgari ücret!
Coşkun Özbucak

Asgari ücret!

Bu içerik 2823 kez okundu.
Reklam

En büyük toplu sözleşme kapsamında kabul edilen bütçe görüşmelerinden sonra ikinci sırayı ‘asgari ücret’ görüşmeleri alıyor. Bu kadar büyük görüşmede ‘taraf’ olanlar, olmak isteyenler bir elin parmak sayısını bulmuyor!

Kamuoyu 1300 TL’ye alıştırılıyor… Ancak işverenler cephesi taleplerini sıralayıp ısrarlı olarak illere kadar yayılan temsilcileriyle kamuoyu yaratmaya çalışırken başta işçi sendikalarından ve diğer emek örgütlerinden ses çıkmıyor! Böyle bir ortamda işçi ve emekçiler mevzilerini büyütme olanağı bulamaz. Tüm sendikalar ve emek örgütleri ortak tutum geliştirmek için çaba harcamalılar. Zaman geçmiş değil. Ancak TÜRK İŞ Genel Kurulunda ortaya çıktığı gibi, mücadele etme konusunda niyet olmadığı gibi işçileri ‘uyutma’ planları belli oluyor.

DİSK ve TÜRK İŞ’in masa başı görüşmelerini yeterli görme anlayışları öne çıkıyor. HAK İŞ’in ne masada, ne de sokakta işçi mücadelesi verdiği görülmedi. Konuşur ama uygulama anında ters köşe yapar! Bu gelenekleri…

Bir sendikanın ‘masaya’ sıkışması yenilgiyi baştan kabul etmesi anlamına gelir. Miting yok, yürüyüş yok… Böyle bir planı olmayandan ‘asgari ücret için ‘grev’ yapması hiç beklenemez.

Asgari ücret işçiye verilen bir lütuf-hediye değildir. İşçi ve emekçi alınterinin karşılığının bir bölümünü garanti altına almak istiyor. İşçinin emeğiyle zenginleşenler asgari ücreti kendisinin verdiği bir para olarak görmeyi bırakmalı. İşçi de emeğinin karşılığını almanın mücadelesini vermeli.

Bu konuda kim ne söylüyor, ne yapıyor ortada…

‘Dışarıdan gelenler!’

Savaş tamtamlarının sesi gün geçtikçe daha fazla yükseltiyor. ‘Soğuk savaş’ yürütülüyor. Dış politikadaki başarısızlık, iç politikada ‘tribünlere’ oynayarak kapatılmak isteniyor! At izi, it izi birbirine karıştı. Dostlar düşman, düşmanlar dost oldu.

Bunlar yaşanırken Türkiye; ABD ve AB’nın askeri üssü haline getirildi. Yani Türkiye çatışmalı süreçte ‘hedef’ haline getiriliyor. Ortadoğu’dan uzakta olan ülkeler ‘egemenlik savaşı’ yapıyor. Enerjiye egemen olma hırsı, Ortadoğu’da kimlikleri, mezhepleri düşmanlaştırıyor. Rusya’yı Suriye’ye sınırı olmadığı halde asker göndermesini eleştiren yöneticilerimiz, Suriye’den binlerce kilometre uzakta, hatta okyanus ötesi yerden gelenlere ses çıkarmıyor! Hatta gelmelerine yeni olanaklar sunuyorlar…

Ortadoğu halkları kendi kendilerine bırakılsa gül gibi geçinip gidecekler ama ‘dışarıdan’ gelenler kendilerini ‘ev sahibi’ ilan ediyor! Kan, gözyaşı, göç, katliam; açlık ve yoksulluğun tek sorumlusu ‘dışarıdan’ Ortadoğu’ya müdahale eden emperyalist güçlerdir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!