Suriye bataklığı!
Coşkun Özbucak

Suriye bataklığı!

Bu içerik 2833 kez okundu.
Reklam

Savaş gemileri ve uçakları, tanklar, füzeler Akdeniz’de, Suriye, Irak ve Türkiye topraklarında toplanmaya başladı. Yer yer patlıyorlar ama hepsi birden patlamaya başlamadı. Hazırlık hızla sürüyor!

Suriye üzerinde herkes kendini ‘hak sahibi’ ilan etmiş¸ tek yetkisiz yanlışlarıyla beraber Esad yönetimi! Esad bir diktatör de bu diktatörü devirmek kimin görevi? Suriye halkı dışında herkes kendine görev biçmiş!

Sözde ‘demokrasi havarileri’ Suriye’ye demokrasi getireceklermiş! Nasıl demokrasi? Ne hakla? O zaman sizin ülkenize de başkaları silahlarıyla girip ‘demokrasi’ getirme hakkına sahip olmaz mı? Esad diktatörlüğünü yıkacak olan Suriye halkı değil mi?

Suriye’de Esad’ın egemen olduğu kesimler dışında savaş güçlerinden başka nüfus neredeyse kalmadı. Kalanlar da savaşçıların aileleri konumunda. Savaş nedeniyle insanlar ülke dışına çıkarak sığınmacı oldular. Açlık, yoklukla baş başa kaldılar. Öldürüldüler, tecavüze, toplu katliama uğradılar. Ege Denizi’nde boğuldular!

Sıra göç ettirilen insanların topraklarını bölmeye geldi! Bu yolla enerji koridoru yaratmak isteniyor. Petrol ve doğal gaz için emperyalist devletler ve onların denetimindeki devletler silahlarını Suriye üzerine yönlendirdiler. Pazar kavgası büyüyor…

Ülke neredeyse dörde bölünmüş durumda. Dışarıdan müdahale edenler bu bölünmüşlüğü kesinleştirme çabasında. Esad’ın, İŞİD’in, PYD’in ve diğer cihatçı güçlerin egemen olduğu alanlar… ‘Dış güçler’, bu dört kesimden birini destekler konumunda. Kimse Suriye’nin bütünlüğünü koruma derdinde değil. 100 yıl önce emperyalistlerin cetvelle çizdiği sınırlar yok oluyor. Ama sınırları yine emperyalistler kendileri çizmeye çalışıyorlar. Silahlar, çizilecek sınırların kimin dediği gibi olacağını belirleyecek. Bu nedenle bölgeye silahlar transfer ediliyor!

Türkiye bu işin neresinde? Kiminle birlikte hareket ediyor? Suriye projelerinin hiçbiri gerçekleşmedi. Şimdi ABD’nin planına dahil oluyor. Ortadoğu’daki bataklığa Türkiye’nin çekilememesi için Kürt sorunu başta olmak üzere inanç ve demokrasi sorununa çözüm bulunmalı.

Irak’ta insanların katledilmesini, yıkımları, göçleri film izler gibi televizyonlarda izledik. Aynı film Suriye’de izliyoruz ve yakında daha kapsamlısını izlemeye adayız! Türkiye’deki ilçelerde yaşanan sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar da ‘olağan’ hale getirildi. Ölümleri sanki bir filmdeki ‘yalancı’ ölümlere benzetmeye başladık. Duygular köreldi…

Barış, demokrasi, kardeşlik, özgürlük… Ortadoğu için yazılacak reçetede yer alması gereken ilaçlar… Ancak ‘doktor’ emperyalist güçler olunca yazılan reçetedekiler ‘zehirden’ başkası olmuyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!