Yeni Adliye Binası!
Coşkun Özbucak

Yeni Adliye Binası!

Bu içerik 2374 kez okundu.
Reklam

Ordu Barosu Başkanı Av. İlhan Kurt, Ordu Adliyesi için yapılan ek binanın önündeki yazının yanlışlığına dikkat çekmiş. Yazım yanlışı yanında sözcüklerin ve noktala işaretlerinin yanlış yerde kullanılmaları da anlam değişikliğine neden oluyor.

Yeni Adliye ek binansın önünde “Ordu Ek Adalet Hizmet Binası” yazıyormuş. Yanlış bir yazım. Doğrusu Başkan Kurt’un uyardığı gibi “Ordu Adalet Sarayı Ek Hizmet Binası” olmalı. Böyle yanlışlar yapılıyor. Örneğin, “Eski Ordu Belediye Başkanı…” değil, “Ordu Belediyesi eski Başkanı…” şeklinde yazılmalı.

Yine bir örneği, noktalama işareti üzerinden vereyim: “Oku, baban gibi eşek olma!” cümlesinde olduğu gibi virgülü ‘Oku’dan sonra koyarsak baba eşek oluyor; “ Oku baban gibi, eşek olma!” cümlesinde olduğu gibi virgülü ‘gibi’den sonra koyarsak babanın okumuş ve kültürlü olduğunu anlarız. Virgül küçük ama yanlış kullanılırsa mide bulandırıyor!

Bir resmi dairenin kapısına ‘yaldızlı’ yazı yerleştireceksin ama yazım kurallarına dikkat etmeden!

İstismarcılara dikkat!

         Ordu Sakatlar Derneği Başkanı Selma Gülseren haklı olarak engellileri kullananlardan dert yanıyor. Derneklerinin adını kullanarak para toplayanlar olduğunu söylüyor. Engellileri kullananlar yalnızca bunlar değil. Sokaklarda parası engellerle gitmeyen ticari ‘engelli’ dergileri satılıyor. Yolda bekliyorlar, gözlerine kestirdiklerine yaklaşarak, duygu sömürüsüyle dergi satanlar kadar çok ki… Bu da yetmiyor, engellilere yardım edenler boy boy fotoğraf çektirip reklam da yapmaktan geri kalmıyorlar. Engellilerin var olan yasalardan kaynaklanan hakları var. Bunları kullanabilseler yeter!

Perşembe Yaylası

Ordu Büyükşehir Belediyesi Aybastı’nın Perşembe Yaylası için bir proje gerçekleştirirmiş. Yaylalar korunmalı, güzelleştirilmeli. Bu yapılırken Trabzon Uzungöl örnek olmalı. Uzungöl tamamen beton oldu.  Göl etrafı betonla kaplandı. Doğal göl, yapay göle benzetildi. Bu kötü örnekten ders alınmalı ve Perşembe Yaylası yok edilmemeli. Yaylada insanların daha güzel bir ortam bulması herkesin isteği ama bu betonla olmaz!

Umut nöbeti!

Can Dündar ve Erkan Gül için Silivri’de gazeteciler nöbet tutuyor. Gazeteci dayanışmasının bir biçimi de bu. Ancak bu nöbet, illere yansıtılamaz mı? İllerde de belli bir noktada gazeteciler temsili nöbetle Can Dündar ve Erkan Gül adına tüm gazetecilere ve basın özgürlüğüne sahip çıkma girişiminde bulunamaz mı?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!