Yeşil Yol’un sonu!
Coşkun Özbucak

Yeşil Yol’un sonu!

Bu içerik 2805 kez okundu.
Reklam

Samsun’dan Artvin’e kadar onlarca yaylayı betonlaştırıp pazarlanmasına altyapı olan Yeşil Yol Danıştay kararı ile durduruldu.

Artvin ve Rizelilerin mücadeleleri televizyon ve gazetelerde bol bol haber oldu. Havva Ana sembol kadın olarak halkın ortak sesi haline geldi. Ordu’da da Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu birkaç dernek ve sendika ile Yeşil Yol’la ilgili ortak broşür hazırlanmasına öncülük etti. Broşürlerin dağıtımı sürüyor.

Havva Ana’dan özel olarak yapılan çekim aracılığıyla Mesudiye’de yapılan Kurultay’a seslenmesini sağladık. Havva Ana “Siz oradan, biz buradan mücadeleyi yükseltelim.” çağrısı yapmıştı. O dönem Mesudiye- Çambaşı bölgesinde Yeşil Yol yapımı sürüyordu!

Şimdi ne olacak? Danıştay’ın kararına uyulacak mı yoksa sesi yerinde ‘yola devam’ mı edilecek?

Yine altını çizmekte yarar var. Kimse yayla yolarına karşı değil. Uçarak gidilmeyecek ya… Var olan yollar yenilensin ve 10-16 metre eninde yol yapılmasın! Ayrıca Samsun-Artvin arası yaylalarda 30 yerleşim yeri planından vaz geçilsin. Yaylaya hizmet doğallığını koruyarak yapılır. Şehir beton, yayla beton… Yaşam betonlaştırılıyor. Bir diğer önemli konu, yaylaların pazarlanması. Şimdiden Arap sevdası ile yaylalar satılıyor!

Mahkeme kararı gereği (duymadık denemeyeceğine göre) yaylalardan şantiyeler sökülmeli, çalışmalar hemen durdurulmalı… Takip edilecek…

 

RÜZGAR ENERJİSİ

Akkuş ve Mesudiye’de RES (Rüzgar Enerjisi Santrali) yapılacakmış! Perşembe’de de altyapı (rüzgar ölçüm çalışması) çalışmaları var.

RES’in zararlarından söz etmeyeceğim. İnternete giren herkes zararları ve yapılma şartlarını öğrenebilir. Asıl üzerinde durmak istediğim, Türkiye’nin elektrik enerjisine gereksiniminin olup olmadığıyla ilgili.

Başta Enerji Bakanı olmak üzere, tüm yetkililerin enerji tartışmalarında söylediklerinin birbiriyle çeliştiğini göreceğiz. Kimi zaman enerjiye gereksinim duyulduğuna yönelik açıklamalar yapılırken, kim zaman da enerji açığının olmadığını söyleyebiliyorlar! Burada inandırıcı olan ikincisi. Çünkü Türkiye şu an komşularımızın hepsine elektrik satışı yapmakta.

Türkiye’nin elektriğe gereksinimi yok. Yapılan barajlar düşük kapasitede çalıştırılıyor. Atatürk, Keban gibi barajların çalışma oranını (enerji üretme kapasitesini) isteyen öğrenebilir! Var olanı çalıştırmayın, yeni yatırımlarla yerli ve yabancı şirketlerin para kazanmasına olanak tanıyın!

HES’ler için de enerjiye gereksinim var deniyordu. HES, RES, kömürlü ve doğalgazlı termik santraller, nükleer santraller, güneş enerjisi panelleri… Her tarafta talan devam ediyor.

Akkuş ve Mesudiye’de yapılmak istenen RES’ler de enerji gereksiniminden dolayı yapılmıyor. Şirketlere yeni pazar yaratılıyor. Kapitalizm, neredeyse havayı da pazar haline getirecek…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!