“Alacaklılar bulunamıyor!”
Coşkun Özbucak

“Alacaklılar bulunamıyor!”

Bu içerik 2811 kez okundu.
Reklam

FKB hakkında artık yazmaya gerek yok. Fındık üreticilerinin kooperatifi artık AŞ. (Anonim Şirket) oldu. Sayın Bayraktar yaptığı açıklamada 100 alacaklıya ulaşamadıklarını dile getirmiş!

Aslında aranan alacaklıyı bulmak kolay.  Alacaklının gelmesi bekleniyorsa başka! Üretici ya umudunu yitirmiştir ya da ölmüştür. FKB yöneticileri alacaklıların parasını vermeyi düşünüyorsa bulmaları da kolay. Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla ölenler belirlenebilir. Yine SSK, Maliye, emniyet, muhtarlık gibi kayıtlardan bulunabilirler. Ama onların gelmesi bekleniyorsa daha çok yıllar geçer…

FKB’nin alacağı olsaydı acaba bulamazlar mıydı?

İşsizlik!

Açıklanan işsizlik oranlarına göre Ordu’da da yükselme olmuş. Farklı işsizlik belirleme yöntemlerine göre oran daha da büyük. Yılda bir iki ay çalışan işsiz konumunda gösterilmediği için gerçekler tam olarak ortaya dökülmüyor.

İşsizlik oranını düşük gösteren bir diğer etken de İŞKUR üzerinden 6-9 aylık çalıştırmalar. Şu an Ordu sokaklarında gördüğümüz temizlik ve park bahçede çalışanlar (kadınlar çoğunluk), okullarda ve diğer kurumlarda hizmetli olarak çalıştırılanlar işsizlik oranını etkiliyor. Bu çalışanlar 6-9 ay sonra işsiz olacak. Bunların yerine başkaları devam edecek…

Maaş artışı!

Asgari ücret, emekliye zam derken ‘heyecan’ artıyor! Asgari ücrette yapılmak istenen artış 6 aylık değil, yıllık olarak planlanıyor. Böylece ikinci 6 ay için kesinti yapılmış oluyor. Yapılan artıştan dolayı işverenin yükü yine vergilerden elde edilen gelire ve İşsizlik Fonu’na yönlendiriliyor! Sanki artış işverenin cebinden çıkarmış gibi. İşçi emeğinin karşılığını istiyor, işveren karından zarar etmek istemiyor.

Asgari ücret artışında korunması gerekenler küçük esnaflardır. Kendisi çalışırken bir ya da iki işçi çalıştıran esnaf (işveren), büyük şirketlerin baskıyla boğuşurken yeni ‘yükü’ kaldıramayacaklarını dile getiriyorlar. Haklılar da. Devlet küçük esnafı koruyacak yeni önlemler almalı. Bu konuda Esnaf ve Sanatkarlar Odası da basın açıklamalarının dışında girişimlerde bulunmalı.

Fındık fiyatı artacak

Fındık fiyatı baskılanıyor. Gazetelerde Noel nedeniyle fındık alımının durduğu açıklamaları var. Her yıl böyle oluyor. Yılbaşından sonra ister istemez (ihracatçı istemese de) artacak!

Her yıl aynı senaryoyu okumamak için üreticiler alternatif yaratmak zorunda. FKB artık bir şirket olduğuna göre, üretici yeni kooperatifler kurmaya başlamalı. Nasıl olur, nasıl başarılır tartışmak gerekiyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!