Yargı ve para!
Coşkun Özbucak

Yargı ve para!

Bu içerik 1187 kez okundu.
Reklam

Soma’da maden katliamından kurtulan bir işçinin mahkemedeki ifadesi bir gerçeği ortaya çıkarıyor. Para ile adalet yan yana gidiyor.

Soma davasına borç para alarak geldiğini söyleyen işçi diğer duruşmalara parasızlık nedeniyle gelemeyeceği için davacı olmadığını ifade etmiş. Haklılığından vaz geçme gerekçesi parasızlık!

Bu bir yönü… Yargı isteminde para ana sorun! Dava açmak parayla… Hele İdare ve Bölge Mahkemelerine dava açmak dava zor. Dava açarken ödenen para dışında ‘bilirkişi’ için istenen parayı temin etmenin zorluğu biliniyor. 5 bin-7 bin TL arasında değişen ‘bilirkişi’ parası insanları hakları için dava açmaktan vaz geçirebiliyor. Ancak toplu davalarda bu sorun aşılıyor. Bölge insanları kendi aralarında bu parayı toplayabiliyor ama ya bireysel davalar…

Bir sorunlu durum daha var. ‘kamu davalarında’ zarar mağduriyete neden olandan alınmalı. Yönetici; memuru, işçiyi mağdur ediyor, açılan davayı mağdur edilen kazanıyor ama masrafları devlet ödüyor. Oysa maddi ceza mağdur eden yöneticinin maaşından kesilmeli.

Adalet istemek için ‘paranın’ aradan çekilmesi gerekir.

Yeşil Yol!

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu olarak Mesudiye’ye gittik. Ortak hazırlanan Yeşil Yol broşürünü dağıttık. Esnafla ve sokaktaki yurttaşlarla söyleşi yaptık. Yeşil Yol’a tepkili olan sayı azımsanmayacak kadar çok!

Herkes olduğu yerden ‘karşıyız’ diyor ama yanı başlarında çalışmalar devam ediyor. Dava açmayı düşünen yok… Tepki gösteren yok… Kamuoyu yaratmayı düşünen yok… Masa başında karşı olmak yetmiyor!

“Tarih!”

Geçmiş değerlendirirken çeşitli iddialar araştırılır ve kaynaklar elden geçirilir. “Resmi tarih” kavramı bu nedenle ortaya çıkmıştır. Egemen olanın hazırladığı tarihe “resmi tarih” diyoruz. Bir de olayın yaşandığı dönemde bir kenara yazılmış, kamuoyundan gizlenmiş bilgiler vardır ki, önemli olanlar bunlardır.

Türkiye tarihinde katliamlar hep yaşandı. Bunlardan biri de Kahramanmaraş katliamı. O dönem İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nde okuyordum. Olayın ayrıntılarını yakından takip ettiğim için iyi biliyorum. Hamile kadınların öldürülmesini, karınlarının deşilmesini gazete sayfalarında gördük. Ama katliamdan sonra İçişleri Bakanı olan Hasan Fehmi Güneş’in bir televizyon kanalında yaptığı açıklama ‘resmi bilgiler’ ışığında yapılan yeni bilgi paylaşımı oldu. 19-26 Aralık 1978 Maraş katliamında bebekler sıcak suya atılarak öldürülmüş! İnsanlık yok olmuş… Bu vahşet için sözcük bulamıyorum.

Dün katliam vardı, bugün de var… Yarın bunlar insanlık suçu olarak nitelenecek ama canlar yandıktan sonra…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ