Advert
TÜİK ne işe yarar?
Coşkun Özbucak

TÜİK ne işe yarar?

Bu içerik 3314 kez okundu.
Reklam

TÜİK, asgari ücret rakamlarını sundu. TÜİK net asgari ücretin, ağır işlerde bin 599 lira, orta ağır işlerde bin 427 lira, hafif işlerde ise bin 326 lira olması gerektiğini belirtti. Bu belirlemeyi az buluyorum ama devlet kurumunun belirlemesini bile dikkate almıyorlar!

Hükümet, asgari ücretin 1300TL olmasından yana ama işverenin payının yarısını devlet tarafından karşılanacağını açıklıyor! Asgari ücretin 6 aylık değil yıllık belirlemesini; işverenin payının bir bölümünün devlet tarafından karşılanmasını da geçtik. (‘Geçtik’ vurgusu söz gelimi!) Peki, TÜİK ne işe yarıyor? TÜİK’in araştırmaları belirleyici kabul edilmiyor mu devlet yöneticileri tarafından? Asgari ücreti sınıflandırarak üç çeşit olarak ele anlaması önemli değil mi?

ağla sevgili yurdum ağla

         Sevgili arkadaşım Maarif Müfettişi Cemil Coşkun’un ‘ağla sevgili yurdum ağla’ adlı şiirinden bir kıtayı sizlerle paylaşıyorum. Ülkemizin geldiği son aşamayı ne güzel de anlatmış. Şiiri her konuya uyarlayabilirsiniz!

ağla sevgili yurdum ağla
can evinden vuruldun
beyaz bir ülkeye giderken
yolunu kesti kunduzlar
en kara güne uyandın

         Şiir değil mi duyguları en kapsamlı anlatan. Zordur şiir yazmak. Kısa ama geniş anlatımı içeren sözcükleri bir araya getirmek. Yıllar önce Ordu’ya bir grup yazar, şair getirerek etkinlik düzenlemesine katkı sunmuştum. Öykü yazarı Adnan Özyalçıner ile eşi de olan rahmetli birikimli aydın, şair Sennur Sezer’in birlikte katıldıklar söyleşide Adnan Özyalçıner öykü yazmanın romana göre daha zor olduğunu dile getirmişti. Çok şeyi daha kısa yazıda anlatmak gerekiyor vurgusuyla. Sennur Sezer de, “Evet Adnan doğru söylüyor ama şiir yazmak daha zor. Bir dizeyle o kadar çok şeyler anlatılıyor ki…” demişti.

Sevgili arkadaşım Cemil Coşkun’un beş dizede anlattığını sayfalarca düz yazı ile ancak anlatabiliyoruz.

Mülteciler!

         Mültecilerin yaşadıkları dram yürekleri parçalıyor. Geçen günlerde Ordu’da bulunan mültecilerle bir toplantı yapılmış. 3 binin üzerindeki mülteciler Ordu’da yaşıyor ama nasıl yaşadıklarını, dertlerini bilmiyoruz. Ülkesinden zorunlu göç eden insanlar…

Yurtdışından gelen mültecilere yurtiçi mültecileri de eklendi. Sokağa çıkma yasakları ve ‘iç savaş’ görüntüleri insanları ‘sel’ halinde göç ettiriyor. Televizyonlarda kanala göre farklı görüntülerle karşılaşıyoruz. Çocuk, kadın, yaşlı, genç, asker, polis ölüyor. Yoksulluğa yeni yoksulluk ve yoksunluk ekleniyor. Her ölüm acıtıyor. Yaşam hakkı tehdit altında. Ülkenin bir tarafında kan gövdeyi götürüyor, bir tarafta sessizlik… Bir tarafta kar kış, fırtına; diğer tarafta denize girenler gibi…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vaka artışında Ordu başı çekiyor!
Vaka artışında Ordu başı çekiyor!
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret