İyi miyiz, kötü müyüz?
Coşkun Özbucak

İyi miyiz, kötü müyüz?

Bu içerik 1561 kez okundu.
Reklam

Somut bir gerçeklik üzerine yapılan değerlendirmelerde de çelişebiliyoruz. Nereden baktığımız, hangi kapsamda değerlendirdiğimiz önemli. Asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışanla, 100 işçi çalıştıran bir sanayicinin ekonomiyi değerlendirmesinin aynı olmasını bekleyemeyiz! Biri durumların kötüye gittiğini söylerken, diğeri iyiye gittiğini söyleyebilir…

Ordu’da iki kurum temsilcisinin gazetelerde açıklamaları yer aldı. ORDUSİAD Başkanı Kadir Engin ile OTSO Başkanı Servet Şahin de ekonomisi iyi olanların örgütlerinin temsilcileri. Fakat değerlendirmelerinde farklı belirlemeleri oldu.  Kadir Engin ‘kötü’ derken, Servet Şahin ‘iyi’ nitelemesi yaptı.

Açıklamalarından kısa alıntı aktarayım;

ORDUSİAD Başkanı Kadir Engin, “ 2015 yılı ülke ve Ordu geneline baktığımızda çok pozitif bir yıl olduğunu söyleyemeyiz. 2008’de 10 bin doları bulduk, şimdi 10 bin dolar yıllık geliri bulamıyoruz… 2015 yılında elimizden tutan kimse olmadı.18 kişi gönülden bir yatırım yapmak istedik. 10 aydır bekliyoruz.” diyor.

OTSO Başkanı Servet Şahin havaalanı, Akdeniz yolu gibi yatırımlardan söz ederken Ordu’nun 2014-2015 yıllarında altın çağını yaşadığını belirterek, gecikmiş birçok yatırımın kazanıldığını söylemiş.

İki açıklama içerik olarak farklı gibi gözükse de sonuçta ekonomiye yansıyan açıklamalar. Biri ekonominin kötü olduğunu belirtirken diğeri altın çağdan söz ediyor!

Herkes kendi bütçesine göre bu değerlendirmelerden birine katılacak mutlaka. Ben ‘ekonominin kötüye gittiğini’ söyleyenlerdenim…

“Angarya!”

Bülbül Deresi’nin duvarların örülmesi için 1945 yılında 15-65 yaş arası erkeklerin zorla çalıştırıldığına yönelik bir haber var. ‘Zorunlu çalışma’ Osmanlı döneminde başlayan bir uygulama haline gelmişti. Çalışmak istemeyenler de para ödüyordu.

Haberde ‘tek parti dönemi’ vurgusu yapılmış. Burada bir mesaj var tabi ki… Çok partili dönemde de bunlar oldu. Örneğin görev yaptığım bölge olduğu için biliyorum. Yöre insanlarından –çalışanlardan- dinledim. Gölköy- Fatsa yolu yapılırken de aynı yöntem uygulanmış!

Aslında ‘zorunlu çalışma’ uygulamasında çalışmak istemeyenlerin para ödeme zorunluluğu günümüzde de devam ediyor. Çevre Temizlik Vergisi, inşaatlardan alınan otopark parası, arazilerin yanından geçen yol ve kaldırım paraları geçmişteki uygulamaların modernleştirilmiş şekli değil mi? Belediye yol, kaldırım, otopark yapıyor, çöp topluyor ama parasını halk ödüyor!

“Angarya” her zaman vardı. Ama kaldırılmalı…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!