Toprak koruma yasası nedir?
Coşkun Özbucak

Toprak koruma yasası nedir?

Bu içerik 2787 kez okundu.
Reklam

15 Mayıs 2014 tarihinde 29001 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6537 sayılı kararla Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nda yapılan değişiklikle birlikte üreticileri bekleyen tehlikeden kimsenin haberi yok gibi!

İsteyen yasanın tümünü inceleyebilir. Ben 4. Maddeyi aynen aktarıyorum.

MADDE 4 – 5403 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin başlığı “Tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenmesi” şeklinde, ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

“Asgari tarımsal arazi büyüklüğü, bölge ve yörelerin toplumsal, ekonomik, ekolojik ve teknik özellikleri gözetilerek Bakanlık tarafından belirlenir. Belirlenen asgari büyüklüğe erişmiş tarımsal araziler, bölünemez eşya niteliği kazanmış olur.

Asgari tarımsal arazi büyüklüğü; mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0,5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0,3 hektardan küçük belirlenemez. Bakanlık asgari tarımsal arazi büyüklüklerini günün koşullarına göre artırabilir. Tarım arazileri Bakanlıkça belirlenen büyüklüklerin altında ifraz edilemez, hisselendirilemez. Hazine taşınmazlarının satış işlemleri hariç olmak üzere pay ve paydaş adedi artırılamaz. Ancak, tarım dışı kullanım izni verilen alanlar veya çay, fındık, zeytin gibi özel iklim ve toprak ihtiyaçları olan bitkilerin yetiştiği alanlarda arazi özellikleri nedeniyle belirlenen asgari tarımsal arazi büyüklüğünden daha küçük parsellerin oluşması gerekli olduğu takdirde, Bakanlığın uygun görüşü ile daha küçük parseller oluşturulabilir.”

Sorunun tartışılması için burası yeterli değil. Amacım tehlikeye dikkat çekerek tartışılmasını sağlamak. Aslında konu televizyonlarda tartışılarak ya da gazetelerde hafta boyu sürecek röportajlarla bilince çıkarılması gereken bir öneme sahip.

Tehlikeyi kısaca vurgulayayım:

Tarım alanlarında kimse kalmıyor. Göç nedeniyle yazın gelinen yer konumuna dönüştü köyler (yeni mahalleler). Topraklar miras yoluyla parçalanıyor. Köyü terk edenler ya satıyor ya da kiracıya veriyor arazisini. Bu yasa gereği bölünemeyecek olan araziyi hissedarlardan biri almak zorunda, alan yoksa devlet satışa çıkaracak ve parasını hissedarlara verecek! Arazinin satışını kurtarmanın bir yolu da arazi için limitet şirket kurmak! Bu da yasada yer alıyor.

Üretici, köyü terk ettiği için kim parayı verirse satmaya hazır! Bu nedenle yerli ve yabancı şirketler arazileri almaya başlayacak. Tarımda dev çiftlikler kurmanın yasal adımı atıldı. Belki 10-15 yıl sonra arazilerin büyük çikolata tekellerin eline geçmeye başladığını göreceğiz.

Bu kadar yazmak yetiyor. Sayfam doldu. Şimdi ilgili yasayı okuyalım ve tartışmaya başlayalım. Yasayı okuyan üretici ‘Bu da nereden çıktı?’ diyecek! İktidarın ‘tatlı söylevleri’ ile bu gelişmeyi yan yana getirebiliyor muyuz, sorgulayalım!

Bu konuda siz ne diyorsunuz?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!