Kendisiyle çelişmek!
Coşkun Özbucak

Kendisiyle çelişmek!

Bu içerik 2867 kez okundu.
Reklam

Asgari Ücret Komisyonu’nda yapılan tartışmalarda 1300TL asgari ücreti yeterli gören Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay sendikasının belirlediği açlık sınırını işçilere uygun gördü.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) 2015 yılı Aralık ayı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması sonuçlarını açıkladı. TÜRK-İŞ Araştırmasının Aralık 2015 ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 385 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 512 TL oldu.

Bir sendika başkanının tutumu böyle olamaz! Hatta bu sendika başkanı işverenin yükünün azaltılması gerektiğini de savundu. Türkiye’de sendikalara güvenin azalması, örgütlenmedeki yetersizliğin nedenlerinden birinin de sendika başkanlarının işçi ve emekçiler lehine çaba harcamamasından kaynaklandığını anlamak zor değil!

Kendisiyle çelişen sendika başkanı düşman başına!

Kıdem tazminatı…

Yıllardır işçilerin kıdem tazminatına yönelik gasp planlaması eksik olmuyor! Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan kıdem tazminatından iki tarafın (işçi ve işveren) da rahatsız olduğunu iddia etti Bu nedenle de iki tarafı masada bir araya getirecekmiş…

Kıdem tazminatından işverenler rahatsız, bu kesin. Çünkü işçinin emeğinin karşılığını vermek istemiyorlar. İşçiler de rahatsız ama kıdem tazminatından değil! Sendikalı işçiler kıdem tazminatını alabiliyor ama diğer işçilerden alabilen sayı çok az. İşçiler, tazminatlarını alamamaktan şikayetçi. Bu nedenle yapılması gereken tazminatını alamayanların haklarını almasını sağlamak!

Ancak niyet başka… Kıdem tazminatını ortadan kaldırmak…

Yılbaşı kutlaması yasak!

Yılbaşı yaklaşınca kimi ‘bilgelerden’ açıklama geliyor. Yılbaşı bizim geleneklerimize uygun değilmiş!

Yılbaşı kutlamalarının geleneklerimize uygun olmadığı söyleyenler Noel ile yılbaşı kutlamalarının aynı olmadığını da bilmiyor. Ayrıca kim Noel olarak, kim yılbaşı olarak kutlayacak,  kime ne?

İnançlar ve özel yaşam konusunda bu kadar müdahaleci olunduğunda işler karışır.

Yasaklar ilgiyi uyandırır, Türkiye tarihi bu konuda deneyimlerle dolu…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!