2015’ten 2016’ya
Coşkun Özbucak

2015’ten 2016’ya

Bu içerik 1182 kez okundu.
Reklam

Her birimiz 2015 yılını masaya yatırıp güzelliklerin devamını, olumsuzlukların sonlanmasını dileriz. Kişiye göre mutluluk ve üzüntü nedenleri farklı olabilir. Kimi bir gülümsemeyi mutluluk kabul ederken kimi de sınıf atlayabilmeyi mutluluk sayabilir! Ama her koşulda soyut anlamda 2016 yılı için mutluluk ve sağlık dileklerimizi eksik etmeyiz.

Ya toplumsal mutluluk ve sağlıklı yaşam için hangi talepler dilek olarak sıralanabilecek? Bu konuda da farklılıklar olacaktır mutlaka…

Günümüzde hem ülkemizde hem de dünyanın her tarafında süren savaşlar nedeniyle BARIŞ talebi ön önde yer alıyor. Ortadoğu’daki kan ve gözyaşından başka yerlerdeki kan ve gözyaşını göremez olduk! Savaş her yerde… Emperyalistler egemenliklerini sürdürebilmek için halkların inançlarını ve kimliklerini düşmanlaştırma politikalarında araç olarak kullanmada başarılı oluyorlar. İnsanların inançlarıyla, kimlikleriyle birlikte kardeşçe yaşamaları olanaksızlaştırılıyor. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada savaşa karşı barış sessini yükseltmek ve 2016 yılının barış yılı olmasını dilemek kadar değerli ne olabilir?

Dünyada ve ülkemizde sistem krize girdiğinde işin kolayına kaçılıyor ya işçiler kapı dışarı ediliyor ya da ücretlerinde düşüş yaşanıyor. İnsanlar günlük yaşamlarını sürdürebilecek bir yaşam standardını elde edebilmek için çekmedikleri sıkıntı yok. Bu nedenle 2016 yılının işsizliğin ve yoksulluğun olmadığı bir yıl olmasını dilemek doğru değil mi?

Yaşamı mutlu sürdürebilmenin başında sağlık geliyor. İnsanlar sağlık hizmetini alabilmesi için paraya gereksinim duyuyor. Hastanelerde hastalar müşteri oldu. 2016’nın parasız sağlık hizmeti alabilmenin olanaklarının yaratılacağı bir yıl olmasını istemek hak değil mi?

Eğitimin kalitesi düşerken öğrencilerin yarış atına dönüştürülmesi acınası bir durum oldu. Bu nedenle 2016 yılının parasız, eşitlikçi, demokratik ve anadilde eğitim olanaklarının yaratıldığı bir yıl olması yönünde bir dilekte bulunmak yanlış mı?

Düşüncelerin özgürce dile getirildiği, farklılıkların düşmanlaştırılmadığı bir yaşam biçimine sahip olmayı istemek abartı mı? Gazetecilerin tutuklanmasının son bulmasını istemek gerekmez mi? Her türlü örgütlenme hakkının olmasını istemek yanlış mı?

Yani kişi olarak beklentilerimiz farklı olabilir. Belki Milli Piyango’da ikramiyenin çıkmasını istemek de olabilir ama hepimizi mutlu edecek olan toplumsal beklentilerin karşılanması.

Dilekte bulunabiliriz ama gerçekleşmesi için ‘uzaydan’ birileri gelmeyecek. Dileklerimiz için biraz da çaba harcamak gerekiyor!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ