İçi beni, dışı seni yakar!
Coşkun Özbucak

İçi beni, dışı seni yakar!

Bu içerik 2406 kez okundu.
Reklam

Cuma günü gündüz kar yağışının arttığı saatlerde Sırrıpaşa Caddesi’nde ve sahilde yürüdüm. Özlemişim karda yürümeyi!

Sırrıpaşa Caddesi’nde yoğun kar yağışı altında çayı keyifle içtik, fotoğraf da çekindik. Başka bir arkadaşla sahilde yine yoğun kar yağışı altında iskeleye kadar yürüdük. Bu arada sahildeki kazlara yiyecek de verdik!

Benim yaptığım yürüyüşü başkaları da yaptı. Zevk de aldılar. Çocuklar kaydı, ‘kardan adam’ yaptılar! Kartopu oynadılar. Kimi Boztepe’ye çıktı, kimi evinin önünde, kimi de deniz kenarında kumsalda oynadı. Herkes içindeki çocuğu dışarı çıkardı!

Montu, botu, beresi ve eldiveni tamam olanlar için karda oynamak ve dolaşmak keyif verici ya kar yağış nedeniyle ortalıkta gözükmeyenler… Kartpostallık görünüm yaratan kar, kimilerinin canını acıtmayı ihmal etmiyor!

Her durumun olanaklarından yararlananlar için kar da cennet, güneş de… Kimine cennet olan kimine de cehennem olabiliyor.

Kar yağışıyla birlikte yürüyüş yaptım ve zevk aldım ama sokağa çıkmanın yasak olduğu ve bir savaş ortamı olan yerlerde elektrik, su yok; kar var! Oradaki insanlar ne yapıyorlar acaba?

Yeni yıl müjdesi bu muydu?

Yeni yıl için olumlu dileklerde bulunduk ama kara haber erken geldi! 2016 giderlerini karşılamanın gerekçesi olarak zam ve vergiler açıklanmaya başlandı.

Asgari ücret yeterli olmasa da arttırıldı ama işverenlerin yükünün bir bölümünü devletin karşılaması şartıyla. Ardından hemen verdiğini almak için cep telefonu, sigara, içki vergileri artırıldı; elektriğe zam yapıldı. Bu yazıyı siz okuyana kadar belki de başka zamlar, vergiler de açıklanmış olabilir!

Şimdi zam sorumluluğunu üstlenmeme adına ‘gerekçeler’ bir bir sıralanacak. İçte ve dışarıda yaşanan ve yaşanacak savaşlar ekonomik olarak durumumuzu zorlaştıracak. Yeni zamlar, vergiler; işten atmalar, ücretlerde artışı engellemeler birer birer karşımıza çıkarılacak.

Yoksulluğun ve açlığın nedeni olarak savaş suçlansa da savaşı çıkaranların yoksullar ve açlar olmadığını bilmeyen yok!.

Yeni yıl müjdesi, açlık, yoksulluk ve savaş olarak karşımıza çıkıyor!

Suçlu üretici!

Fındık fiyatı üzerinden tartışmalar devam ediyor! Ziraat Odaları fiyat düşük diyor; tüccar ya da ihracatçı fiyat konusu sizin işiniz değil diyor! Hükümet sessiz ‘ben bu işlere bakmam’ diyor!

Bu durumda fındık fiyatını belirleyen bir kesim kalıyor o da ihracatçılar. Onlar da sorumluluk kabul etmiyor! Fiyatı piyasa oluşturur diyorlar. Piyasa kimse!

Bu durumda suçlu bulunmuş oluyor. Suçlu üretici!!!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!