“Suç duyurusu!”
Coşkun Özbucak

“Suç duyurusu!”

Bu içerik 2049 kez okundu.
Reklam

“DUYURU: eski Fidangör’de büro dahi kiralayıp… başka ilden gelmiş… Derneğimiz adına daha da ileri giderek benim adımı kullanarak yardım toplayan başka ilden gelen dernek vardır… Bizim diğer ildeki ş.b miz olması onların yaptığını tavsif etmemizi gerektirmez.. Biz kendi ilimizde dahi bu tür yardım toplamaya karşıyız.. Dileyen derneklere de vakıflara da gelip yardımını yapıyor.. Bu gönül işidir. Dernekçilik kapı kapı para toplamak değildir… Bizi iyi bilen arkadaşlardan bugün birçok telefon aldım bu konuda… LÜTFEN…!!! Arkadaşlar bunlara inanmayın asla kovun hatta… Bu insanı dernekleri küçültücü bir harekettir… Kovunki bu gibi engelli istismarcıları daha da türemesin… Şiddetle bu tür insanlık dışı dilencileri kınıyoruz…. Bu adımı kullanan bayanı asla tanımıyorum tanımaksa istemem… Zaten benim yanıma gelmeye cesaret edemezler….T.S.D Ordu ş.b yönetimi..”

Yukarıdaki duyuru Ordu Sakatlar Derneği Başkanı Selma Gülseren’in facebook sayfasındaki paylaşımı. Yazıyı olduğu gibi aldım.

Engellilerin adını kullanıp duygu sömürüsü yapanlar hakkında bu köşeden çok yazdım. Yardım yapıp fotoğraf çektirip facebooktan paylaşanlar yanında gazete sayfalarında ve televizyon ekranlarında yer alanları da eleştirdim. Bunlar yardım yaparken kendi reklamlarını yapanlar. En azından yardım – destek yapıyorlar!

Ya Sayın Gülseren’in şikayetçi olduğu kişilere ne demeli? Engellinin adını kullanım kazanç sağlayanlara ancak ‘soyguncu’ denir! Sayın Gülseren’in facebook sayfasından yazdıkları aslında ‘suç duyurusu’ olarak değerlendirilmeli ve savcılık, polis ve zabıta hemen işlem yapmalıdır.

İl dışından gelip sokakta ‘engelli’ adıyla çıkarılan dergileri satanları görüp eleştiriyorduk. Hatta şikayetler de yapılıyordu. İş o seviyeye gelmiş ki, artık bürolu iş yapmaya başlamışlar. Herkesin dernek kurmaya, engelli dergisi de çıkarmaya hakkı var… Ama başka bir ilin derneği Ordu’ya gelip yardım toplaması kuşku uyandırmıyor mu? Kendi ilindeki çalışmaları tamamlamış ve başka illere yardım yapmaya karar vermişler! Böyle iyi niyetleri varsa neden Ordu’da Kurulu olan bir engelli derneğiyle işbirliği yapıp yardımcı olmuyorlar? Sorular çoğaltılabilir…

Dergi satanlar için de şunu söyleyebilirim: Engelli dergilerinde adres olması, yetkili isimlerin varlığı bizi yanıltmamalı. Bir dernek, vakıf adına çıkarılan dergiyse gelirin engellilere gittiğine inanabiliriz ama diğerleri sahiplerine gelir getiren birer işletmeden başka bir özellik taşımaz.

Engelliler için yapılacak olan, yasal haklarının kullanabilmelerini sağlamak. Engelliler yasal haklarını kullanabilseler sorunlarının yüzde seksenini çözmüş olurlar. Yüzde yirmisi için de yasal düzenleme yapılması için çaba harcamak gerekir.

Bu ortam sağlanırsa engelliler üzerinden rant elde edenlerin ya da elde etmek isteyenlerin sevinçleri kursaklarında kalır!

Sayın Gülseren’in çığlığı duyulacak mı?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı