“Ödül!”
Coşkun Özbucak

“Ödül!”

Bu içerik 1058 kez okundu.
Reklam

‘Yeşil Yol’ projesine ‘İpekyolu Medeniyetleri Hizmet Nişanı’ Özel Ödülü uygun görülmüş ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet Sarı tarafından DOKAP Başkanı Ekrem Yüce’ye verilmiş! İpekyolu Medeniyetleri Kıta Aşan Projeler Tanıtım Programı ve Avrasya İnşaat ve Mimarlık Üniversiteleri Proje Festivalleri Ödül Töreni’nde gerçekleşiyor her şey…

Çelişkili bir durum var… Mahkeme Yeşil Yol çalışmalarını durdurma kararı veriyor ama proje ödüle layık görülüyor! Ödül mahkeme kararından sonra verildiği için düşündürücü…

Yeşil Yol projesini yol hizmeti olarak o kadar güzel işliyorlar ki, ne yapılırsa yapılsın gerçeklerin ortaya çıkmasını önlemek için her yol deneniyor. Özellikle ‘havuz medyası’ ile algı operasyonları gerçekleştiriliyor.

“Yeşil Yol”, karşımızda yaylaları dev şirketlere pazarlama operasyonu değil de sanki halkın yol gereksinimini karşılayan bir projeymiş gibi işleniyor!

Ön ödemeli sayaçlar!

Belediyeler su sayaçlarını ‘ön ödemeli sayaca’ dönüştürüyor. Ön ödemeli sayaç ile suyun parasını kullanmadan ödeme zorunluluğu olduğu gibi, parası olmayanların su kullanma hakkı ortadan kaldırılıyor diye eleştiriliyordu.

Suyun paralı olmasının yanlışlığını tartışmayacağım. Neredeyse soluduğumuz havaya para ödeyeceğiz! Bir konuda seçenekler varsa, insanlar seçme özgürlüğünü kullanabilmelidir. Su hizmeti alacak olan hangi sayaçtan kullanmak istiyorsa onu kullanabilmeli, dayatma olmamalı. Ancak belediyeler kendi bildiğince hareket ediyor ve ‘ön ödemeli sayaç’ kullanımını yeni binalara ve abonelere dayatıyor.

Ancak Yargıtay 3. Hukuk Dairesi açılan bir davayı karara bağladı bile… Artık, abone hangi sayacı istiyorsa o olacak! Ankara’da bir abone, ön ödemeli sayaç yerine okumalı sayaç takılmasını istemiş ve ASKİ bunu kabul etmemiş. Dava Yargıtay’a kadar gitmiş ve sonuç: Belediye abonenin talebine göre davranmalı. Belediye iyi niyet kuralına uygun davranmalı!

Bu karar Ordu Büyükşehir Belediyesi – OSKİ’yi de bağlar. Bundan sonra yeni abone olacaklara tercih sorulacak mı acaba?

TEDES

Trafik cezaları bunaltmaya başladı! Artık neredeyse uluslararası üne sahip olacağız…

Bu konuda daha önce de yazmıştım. Trafik kurallarına herkes uyacak,  bunu tartışmak bile olmaz. Ancak bu kuralları koyarken tartışıldı mı? Hız limiti nasıl belirlendi? (TEDES aracılığıyla şirkete para kazandırılıyor. Trafik, ticari bir alan olamaz.)

Çevre yolundaki hız ile tünellere giriş arasında fark bile ilginç. Hızla gelen araç hızını düşürerek tünele 80 km. ile girecek!

TEDES sorunu masaya yatırılmalı, çözüm üretilmeli. Ceza bir dert, ceza paralarının şirketin kasasına gitmesi ayrı dert…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!