Ölümsüzlük!
Coşkun Özbucak

Ölümsüzlük!

Bu içerik 1052 kez okundu.
Reklam

Bir insanın 100 yıl yaşamasını çok uzun süre olarak kabul etsek de insanlık tarihi bakımından okyanusta bir damla. Nereden baktığımız da önemli…

Bazen dakikalar geçmez; bazen de yıllar, göz açıp kapayıncaya kadar kısa olur! İnsanoğlu zamanı kendine göre değerlendirse de gerçek yaşam ve süre farklı…

Ölümlüyüz. İnsanlık tarihi bakımından nasıl yaşadığımız ve öldüğümüzün bir önemi olmalı. Doğmak, yaşamak ve ölmek her canlı için geçerli. Hayvanlar da doğar, büyür ve ölür. İnsanlarla hayvanlar arasındaki ‘ortaklık’ bu kadar! Bu da kadar olmalı!

Okul sıralarında ‘ölümsüzlüğün’  geriye bırakılan değerlerle sağlandığı anlatılır. Tarihi süreçte yol, köprü,  insanlığa hizmet eden araştırmalar, vb. önemli yer tuttu. Ama insanlığın sosyal kuruluşu için verilen mücadeleler daha fazla öne çıktı.

Düşünür, şair, yazar; bilim insanı, politikacı… İnsanlığa hizmet edilen alanlar çoğaltılabilir. Hepsinden önemlisi, insanın kendi canını bile hiçe sayarak tehlikeleri göze almaları ayrı bir değerdir.

Galile, dünyanın yuvarlak olduğunu söyler. Bunun üzerine yakılarak öldürülme cezasına çarptırılır. Kendisine dünyanın dönmediğini söylerse yakılmayacağı belirtilir ama Galile, “Ben dönmüyor desem de o, dönmeye devam ediyor.” der. Galile hala yaşıyor. Onu yakanların adını anımsayan var mı?

Tarih bunların örnekleriyle dolu. İşkencelerdeki direnişler, idam sehpalarındaki dik duruşlar… İşkence anılarından kesitlerin yer aldığı bir kitapta işkence görenin vurgusu çok anlamlı. “İşkencede fiziki acıyı hissetmeyebilirsiniz. Önemli olan ne için orada olduğunu bilmek ve kararlılığınızdır. İşkence odasının da bir mücadele alanı olduğunu unutmamak gerekir.”  Ya idam sehpasına yürürken… Bu konuda Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının; yine yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren’in tutumları örnektir. (Burada idam edilirken dik duruşunu bozmayan diğer insanları göz ardı etmiyorum.)

İnsan olabilmek zor iş. Kendini aşmak, “kurda, kuşa” karşı sorumluluk hissetmekle olur insanlık! Bir öykü var ya “Vali olmuşsun ama adam olamamışsın!” diye biten… İnsan olmak da öyle bir şey. Etiyle, kemiğiyle insana benzemek yetmez. Yürek ve beyin olarak nasıl olduğumuz önemli…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!