Gazeteci olmak!
Coşkun Özbucak

Gazeteci olmak!

Bu içerik 2827 kez okundu.
Reklam

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Gazeteciler arasında bu ayrım neden yapılıyor ki, ‘çalışmayan’ gazeteci mi var, diye soranlar olabilir. Önce bu konuda değerlendirme yapmak gerekiyor.

Gazete köşe yazarlarından yöneticilere hatta gazete sahiplerine kadar herkes ‘gazeteci’ kimliğini almaktadır. Ama sahada olmak başka… Evimizde oturup televizyon ekranlarındaki, gazete sayfalarındaki haberleri izlemek, okumak çok kolay. Ya bu haberler nasıl yapılıyor biliyor muyuz?

Ölümle burun buruna haber yapmak kolay mı? Savaşta, eylemde, yürüyüşte, kavgada… Karda, yağmurda, sıcakta… Olayı görmek yetmiyor, bu haberin anlaşılır biçimde izleyene, okuyana ulaştırmak da önemli.

Valiyle, kaymakamla (bürokrasinin her kademesi ile) sürtüşebilmeyi göze alacaksın; tehditlerle karşılaşacaksın! Haber doğrudur ama birileri rahatsız olmuştur, düşman (!) kazanmış oluyorsun!

Öldürülen gazeteciler o kadar çok ki yalnızca Ocak ayından örnek vereyim: 08 Ocak 1996 Metin Göktepe Evrensel Gazetesi, 11 Ocak 1994 Onat Kutlar Cumhuriyet Gazetesi, 14 Ocak 1994 Ruhi Can Tul-Kırıkkale, 17 Ocak 2007 Hrant Dink Agos Gazetesi, 24 Ocak 1993 Uğur Mumcu Cumhuriyet Gazetesi, 28 Ocak 1998 Mehmet Topaloğlu Kurtuluş Gazetesi. Bu listeyi Çağdaş Gazeteciler Derneği sayfasından aldım. Başka var mı bilmiyorum.

Cezaevlerinde tutuklu 30 gazeteci bulunuyor. Yeni olanlar, Can Dündar, Erdem Gül ve Nedim Oruç.

İşten atılan gazeteciler o kadar çok ki…

Gazeteci olmak zor, hele çalışan gazeteci olmak daha zor. İş ve can güvenliğine yönelik tehdit, Demokles’in kılıcı gibi her saniye kafalarının üzerinde sallanıyor!

Gazeteci yalnızca vicdanına ve halka karşı sorumludur. Doğruları yazmak onun işi. Ama ne yazık ki, doğruları söylediği ve yazdığı için başına gelmeyen kalmıyor. Bu zorluklara rağmen gazeteci yılmıyor ve yazmaya, söylemeye devam ediyor. Gazeteci olmanın farkı da bu!

Gazeteler ticari kuruş haline gelince, holdingler gazete çıkarmaya başlayınca (tüfek icat edilince) mertlik bozuldu. “Yandaş”, “havuz” ön adlarını alan gazete ve televizyonlar hortlamaya başladı.

Kendisine “gazeteci” diyenler çoğaldı ama gerçek gazeteciler yine de belli oluyor.

Zorluklara karşın (ölümü ve tutuklanmayı göze alarak) doğruları yazmaya, gerçekleri haberleştirmeye çalışan gazetecilerimizin günü kutlu olsun…

Bir de Ordu’da Ocak ayında kaybettiğimiz gazetecilerimiz var. Onları da anmadan olmaz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!