İyi ve kötü!
Coşkun Özbucak

İyi ve kötü!

Bu içerik 2411 kez okundu.
Reklam

Birbirine karşıt iki kavram: İyi ve kötü: Kim iyidir, kim kötüdür? Hangisi iyidir, hangisi kötüdür? Anahtar nedir bu soruya verilecek yanıtta?

İnsanın iyisi, kötüsü nasıl belirlenir? İyi insan nasıl olur? Kötü kimdir? İyilik de kötülük de yapmayan olur mu? Sorular çoğaltılabilir.

Sevgili Birol Öztürk yeni kitabı Mavi Kadar’da bunu da sorgulamış. İyi olabilmek için kötülük yapmamanın yeterli olup olmadığını değerlendirmiş. Ne zor iyi ve kötüyü ayırt etmek. Hem de birbirine karşıt iki kavram oldukları halde!

İyi insan toplumdaki, doğadaki tüm gelişmelere karşı ilgilidir. Kendisini toplumdan ve doğadan ayırmaz! Kötü insan da topluma ve doğaya ‘zarar’ verendir! Böyle tanımlarız genelde. Ya ‘yağlıya tuzluya karışmanlar’ için ne demeli? İyi mi, kötü mü? Baktığımızda ‘kimseye’ kötülük yapmamıştır. O zaman böylelere kötü insan denmez mi? Ya da iyi insan mı diyeceğiz?

Aslında yağlıya tuzluya karışmayanları, ‘kötülerden’ daha kötü olarak nitelememiz gerekiyor. Neden mi? Kötüye karşı koruyucu önlemler geliştirilebilir. Ama ‘yağlıya tuzluya karışmayanlara’ yönelik önlem almak zor. İnsanların kötülerle karşı karşıya geldiklerinde seyirci olanlar yani yağlıya tuzluya karışmayanlar kötüyü desteklemiş olmuyor mu?

Ormanlar, dereler yok ediliyor; ceylanlar, keklikler katlediliyor; insanlar işlerinden oluyor, kapı önüne koyuluyor ve seyirci kalan yani ‘tarafsız’ kalan kişi iyi bir insan olabiliyor mu? Kötü olmak için, zarar vermek yetmez; zarar vereni seyretmek de kötü olmaya yeter.

Sokakta tacize uğrayanı, dayak yiyeni; araba çarpmış kediyi ‘görmeden’ ve yanından hiçbir şey olmamış gibi geçilebilen, engelli yoluna park eden aracı göremeyen insan iyi midir, kötü müdür?

Doğayı, sokağı geçtik, insanlar öldürülüyor. İlgisiz kalabiliyor muyuz? Öldüren olmasak da ilgisiz kalmak, ‘kötü’ tarafına itmez mi insanı?

Şimdi üçe çıktı kavram sayısı. İyi, kötü, ilgisiz (tarafsız). İyiden korkulmaz, iyiler çoğunluk olmalı ki, yaşam anlamlı olsun! Kötüyü de biliriz, önlem alırız ama şu ilgisizler (tarafsızlar) yok mu? Kötülüğün egemen olmasını sağlayanlar da onlar. O nedenle ilgisizlere (tarafsızlara) kötü demek bile az! Kötüden de kötü demek yanlış olmaz!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!