Ormanlar yok olmuyormuş!
Coşkun Özbucak

Ormanlar yok olmuyormuş!

Bu içerik 2368 kez okundu.
Reklam

adsız2

Bir sorun ortaya çıktığında ne yapacaklarını şaşırıyorlar, yapmacık gerekçelerle ilgiyi başka yöne çekmeye çalışıyorlar.

Ormanların ‘yok ediliş süreci’ bakımından da böyle…  Orman Müdürlüklerinden alınan bilgilerde ne kadar ormanın yok edildiği ortaya çıkmıştı ama yetkili ve etkililer nedense bu gerçeği altüst etmek için yok edilenlerin yerine ne kadar ağaç diktiklerini ‘belgeleriyle!” açıklama çabası içine giriyorlar! Aslında çabaladıkça daha çok batıyorlar…

Yetkililer karayolları boyunca, park ve bahçelerde dikilen ağaçların yanında yeni ağaç dikimlerini ormanı büyütme belgeleri olarak ortaya döküyorlar. Öncelikle altı çizilmeli ki, bu çalışmalar orman kapsamında değil. Ayrıca kesilen, yok edilen orman yerine dikilen bir ağacın büyüme süresi 10 yılın üzerinde olmaktadır!

Yeni ağaç dikmek orman oluşturmak anlamına gelmez. Orman sadece ağaçlar topluluğu değildir. İçindeki diğer bitkiler, hayvanlar ve ekolojik bileşenleriyle bir bütündür. Kesilen ağaçların yerine ağaç dikmek, yok olan ormanı geri getirmez. Başka yerlerde ağaç dikmek elbette önemlidir ancak bu durum kaybolan orman havasını, biyoçeşitliliği ve ekolojiyi geri getirmez.

Orman, belirli yükseklikteki ve büyüklükteki ağaçlar, çalı, otsu bitkiler, mantarlar, mikroorganizmalar ve çeşitli hayvanlarla, toprağın meydana getirdiği, aynı zamanda topluma çeşitli faydalar sağlayan bir ekosistemdir.

Şimdi sormak gerekir, karayolları boyunca dikilen fidanlar ekosisteme (insan, hayvan bütünlüğünde denge) ne kadar uygun? Ayrıca dikilen bu ağaçların yüzde kaçı büyüyebiliyor? Yetkililer ‘şu kadar’ ağaç diktik diyorlar! Hatta ‘hatıra ormanı’ da oluşturduklarını söylüyorlar! Yine vurgulamakta yarar var ki, dikilen ağaçlar ormanın yerini tutmaz…

Ormanların yok edildiğini söyleyenleri de (belgeli olmasına karşın) gerçekleri çarpıtmakla suçlayabiliyorlar. Olsun… Gerçekler kirletilmez, gizlenemez… Er geç yeniden ortaya çıkar…

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri resmi yazışmalarla elde ettikleri bilgileri kamuoyuyla paylaşarak, Ordu’da 1641 futbol sahası büyüklüğündeki tarım arazisinin; 957 futbol sahası büyüklüğündeki ormanın yok edildiğini ortaya çıkarmıştı.

Bu belgeli yok edişlere karşın hala ormanların arttığı iddia edilebiliyor! Var olanın yok olması sadece ağaçlarla sınırlı değil! Oksijen ve yaban hayatın da yok olmasıdır. Dikilen ağaçlar ne zaman büyüyecek? Ayrıca yok olan, dengesi bozulan yaban hayatı yeniden oluşturma olanağı var mı?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!