Oyun içinde oyun!
Coşkun Özbucak

Oyun içinde oyun!

Bu içerik 1566 kez okundu.
Reklam

Kümeste bulunan tavuklar ve horoz yaşamlarından hoşnuttur. Kurulmuş saat gibi hepsi üzerlerine düşen görevi yerine getirirler… Tavuk, tavukluk görevini yaparken horoz, egemenliğini sürdürebilmek için göz açtırmaz!

Tavuklar yumurtaların üzerine yatıp neslin devamını sağlarken, sahiplerine de gelir oluşturuyorlardı. Aynı anda kuluçkaya yatan üç tavuk oldu. Bu sahipleri için sevindirici idi ama kümeste yaşayanlar için alanın darlaşması anlamına geliyordu.  Hele horoz için ‘tehlikenin’ habercisiydi. Çünkü yumurtadan çıkacak her horoz adayı bir tehdit oluşturuyordu.

Kuluçkaya yatan tavukların sürekli çevresinde dolanan horoz, tavuklardan daha heyecanlı idi. Gün sayıyordu! Acaba ‘rakip’ çıkacak mıydı yumurtalardan? Kuluçka dönemini değerlendirmesi gerekiyordu. Diğer tavuklar üzerindeki egemenliği tehlikeye girmemeliydi. Kümesin egemenliğini başkalarıyla paylaşamazdı.

Horoz, yumurtadan çıkabilecek horoz adaylarını kötülemeye başlamalıydı ama bunu yaparken tavuklar ‘ikna’ edilmeliydi. Öncelikle kümeste iki başlılığın gelecek açısından zarar verici olacağı konusunda iddialarını kendine göre gerekçelendirerek anlatmaya başlar. Tavukları renklerine, özelliklerine; yumurtlama sayısına göre sınıflandırdı… Tavukların her biri horoz için kendisinin en değerli olduğuna inanmaya başladılar. Diğer tavukların da rakip oldukları inancı egemen hale geldi. Horoz birinci aşamayı tamamladı. Artık tavuklar civcivleri ortaya çıktığında bir araya gelemeyecek ve kendi çıkarlarını düşünerek tavuk olmaktan kaynaklanan birliklerini sağlayamayacaklardı! Horoz başarılı olmuştu. Bireysel farklılıkları önemli hale getirebilmişti.

Horoz tavukların birliğini altüst ederken üç tavuk da anne olmuştu. Yumurtalardan civcivler çıkmış, ortalık şenlenmişti. Üç tavuğun yanından ayrılmayan horoz civcivleri incelemeye başladı. Her gün civcivleri ziyaret ediyordu. Bu arada kümesin huzuru için kendisinin önemli bir faktör olduğunu da anlatıp duruyordu. Kendini horozun gözdesi sanan tavuklar şakşakçılıkta sınır tanımıyorlardı.

Civcivler gelişiyor ve tavuk ve horoz adayı olanlar belli olmaya başlıyordu. Üç tavuktan yedi horoz adayı civciv vardı. Horoz, gelecekte kendini zora sokacak, egemenliğini tehdit edecek olan bu yedi civcivin kümesten atılmasını ya da öldürülmesini sağlamak için yeni projeler geliştirmeye başlar. Tavukları böldüğü gibi horoz adayı civcivleri de bölmeyi başarır. Önce, civcivlerin sahibi tavukları etkiledi ve tavuklar, birbirinin horoz adayı civcivlerini hırpalamaya, aç kalmalarını sağlamaya başlarlar. Bu kavgalarda horoz adayı civciv sayısı ikiye düşer. Artık bu iki civcivi yok etmek horoz için kolaydı. Ölen horoz adayı civcivler için en çok da horoz ağladı. Türlerinin ölmesine çok üzüldüğü konusunda dökmediği dil kalmaz. İnanır tavuklar!

Bir zaman sonra kendini savunma ve savaşma taktiklerini öğretmek bahanesiyle iki civcivi de horoz öldürür. Kümeste yaşam yeniden normale döner. Horoz şimdilik kazanmıştır ama yeni horoz adayı civcivlerin ortaya çıkıp büyümesini engellemede başarılı olabilecek mi göreceğiz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!