Pazartesi…
Coşkun Özbucak

Pazartesi…

Bu içerik 777 kez okundu.
Reklam

Bugün pazartesi! Diğer pazartesilerden farklı mı ki yazımın başlığını ‘Pazartesi’ yaptım… Pazartesi bir başlangıç olsun istiyorum. Ama gülen yüzlerin çoğalmasının başlangıcı!

Geçen hafta çok kötü geçti. Geçen haftayı silebilme olanağı olsa keşke…

Neler mi oldu? Hepimiz biliyoruz neler olduğunu ve içimiz acıyor… Moralimiz bozuk, kızsak olmuyor, sessiz kalsak hiç olmuyor. Ne yapacağımızı, ne diyeceğimizi şaşırdık. Kendimize göre ‘doğru’ olanları mı söyleyeceğiz; birilerinin duymak istediklerini mi belli değil. Herkes kendi penceresinden bakıyor ve kendisi dışındakini ‘düşman’ ilan ediyor!

Geçen haftayı tarihten silelim. Ya da filmi geriye saralım, başa alalım; ölümlerin, acıların olmadığı biçimde yeniden dizayn edelim!

Neler mi oldu geçen hafta? Keşke neler olduğunu sayamasam, unutabilsen geçen haftayı…

Unutma olanağı da yok. Şehirlerde, ilçelerde sokağa çıkma yasakları var. Sanki Suriye’den, Irak’tan, Filistin’den manzaralarla karşı karşıyayız. İnsanlar ölüyor, öldürülüyor ve ‘yetmez, daha fazla’ anlayışı egemen hale getirildi.

İstanbul Sultanahmet Meydanı da kana bulandı. Acı bir kat daha arttı. Yürekler dağlandı. Arkasından Diyarbakır Çınar’da bomba patladı. Ölenler, yaralananlar… Yetmedi Van’da ölümler… Yetmedi Akkuşlu askerden sonra Ordulu Yalçın Yamaner adlı polis operasyonda öldü. Ortadoğu kan gölü… Ölenlere bakıyoruz yoksul halk çocukları. Jean Paul Sartre’nin söylediği, “Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür” sözün gerçekliğini bir kez daha görüyoruz. Hep bizler ölüyoruz!

Daha neler oldu? Akademisyenler bir bildiriye imza attı. Bildirinin içeriğine karşı çıkabilirsiniz, bu herkesin en doğal hakkı ama ‘linç’ konuşmaları da yapılamaz! Sokakta herkes birbirine ‘düşman’ olmaya başladı. Kendisi gibi düşünmeyenin, konuşmayanın ‘linç’ edilmesi ‘hak’ oldu!

Asgari ücret 1300TL oldu deniyor! Oysa gerçek böyle değil… Asgari geçim indirimi, asgari ücrete giydirildi; 6 ayda bir yapılması gereken artış yıllık oldu!

Fındık dibe vurdukça vuruyor… Bakanla toplantı yapılmış, çözüm aranırmış… Bunun sonucunu da göreceğiz…Geçikmeden…!

Zamlar art arada geliyor…

Yani geçen hafta siyasi, ekonomik ortam kötüydü. Pazartesi yeni bir gün olsun… Geçen haftayı sonlandırsın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
"SIRA PLAY-OFF FİNALİNDE"