“Çamur!”
Coşkun Özbucak

“Çamur!”

Bu içerik 2394 kez okundu.
Reklam

Kullandığımız eşyadan doğadaki var olan her şey kullanım özelliğine göre yararlı- zararlı nitelemelerle adlandırılıyor. Ancak kimi varlıklar kullanıldığı yere göre hem yararlı hem de zararlı olabiliyor!

Çamur da bunlardan biri. Çamur varsa aslında su da var demektir. Susuzluk çekenler cephesinden bakıldığında çamura olumsuzluk nitelemesi ile yaklaşanlara gülerler! (kızarlar!) Bu nedenle çamur aslında bereketi içinde barındırır.

Çamurlu yolda yürümek zordur… Hele tarlada çamur deryası içinde kalanlar doğduklarına pişman olurlar. Tarlanın çamur olması, kuraklıktan çatlakların oluşmasından daha iyi değil mi? İnsanoğlu anlık – günlük yaşamı daha çok önemsediği için yarınla ilgili çıkarını göremeyebiliyor. Çamuru da bu nedenle olumsuzluyorlar!

Toprak evleri bilmeyen yok… Yüzyıllar boyunca insanların barınaklarının sıvası, çatısı olmuş çamur. Hele otla, samanla karıldığında gücü de artar. Dayanıklı ev, çamurun kalitesiyle ortaya çıkıyor. Çamur evden oluşmuş köyler sayısızca…

Çamurdan araç gereçler de yapılır. Tabak, çömlek, heykeller… Çamuru fırınladığında neler ortaya çıkmaz ki…

Elimizdeki olanakları iyi değerlendirmek gerekir. Her şey kendine göre değerlidir, bir ağırlığı vardır. Çamur gibi… Bir bakarsın engeldir, bir bakarsın barınak, araç-gereç malzemesidir.

Mutluluğu aramak da böyledir. Kimi ekmek bulamaz; mutluluğu karın doyurmayla, başını sokacak bir çatıyla sınırlar; kimi de tuvaletini bile altın malzemelerle süslemeyi mutluluk kabul eder.

Ekmek, kimine göre kutsaldır, nimettir, alın teridir. Kimine göre de kardır, kazanmanın adıdır. Kimi bir dilim ekmek için sabah akşam didinir, kimi de ekmeğin büyük parçasını kendisi için saklama çabasındadır. Yani ekmeğe nereden ve nasıl baktığın önemlidir. Ekmek çoğu zaman da uçurumun kenarındadır…

Kimi işsizdir, iş arar; kimi işçidir emeğinin karşılığını ister; kimi işçi çalıştırır az ücret vermek ister, kimi kazanır ama ‘gider’ bulur bir yerlerden vergi vermez… Kimi sağlıklıdır, engelliyi görmez; kimi engellidir, yatalak hastayı ya da öleni görmez… Herkes kendi dünyasının bir basamak yukarıda olmasını hayal eder…

Mutluluk, bir ekmeği bölüşebilmektir aslında. Mutluluk, ekmekte, çamurda aynı şeyi görebilmektir…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!