Fındık ve TMO
Coşkun Özbucak

Fındık ve TMO

Bu içerik 3474 kez okundu.
Reklam

Fındıkta kalıcı değil, geçici çözüm politikaları tartışıldıkça dün söylenenler, yazılanlar unutuluyor ve farklı açıklamalar yapılabiliyor!

Yazılarımı okuyanlar fındık politikası konusundaki değerlendirmelerimi yakından biliyorlar. Devlet desteğinin zorunlu ve üreticilerin çıkarını koruyan biçimde olması gerektiğini hep vurguladım. Kalıcı çözüm önerilerim de oldu. Bunları yeniden tartışmaya gerek yok.

TMO fındık almalı mı? Almalı ve bu zamana kadar almaması yanlıştı. TMO’nun fındık alımını durdurması göz boyama amacıyla alım yaptığının kanıtı zaten. Şu an tüzüğü ve yasalar gereği fındık alabiliyor. Almaktan vaz geçmesi iktidarın fındık politikalarının niteliğini de gösteriyor.

Dikkatimi çeken Fiskobirlik’in ve TMO’nun devlet desteğiyle fındık alımını durdurması sırasında kararı – yasayı olumlu karşılayanlar bugün çıkmışlar ‘TMO fındık almalı”, “Fındık üreticiyi koruyan kurumlar olmalı” açıklaması yapabiliyorlar!

Dün, dündü… Şimdi durumlar değiştiyse yapılacak iş çok basit: TMO’nun fındık almasını savunanlar ve kuruluşlar hükümete TMO aracılığıyla fındık alımı yapılması için görüşlerini rapor biçiminde iletsinler… Sorulduğunda yanıtlamakla yetinmemeliler!

İklimin böyle birdenbire değişmesinin anlamı nedir bilmiyorum. Yeterli fındık aldıkları için mi böyle söylüyorlar onu da bilmiyorum!

TMO fındık almaya karar verdiğinde yine ‘güçlüler’ mi kazanacak? TMO nasıl fındık alacak? Örneğin 10 ton fındığı olan ürününün tümünü satabilecek mi? Yoksa öncelik 500kg – 2 ton arası fındığı olanlara mı verilecek? Yani manavlardaki fındıklar TMO’ya satılabilir! Şimdiden bu konuda önlemler düşünülmeli…

Yaşanan bu tartışmaların ortaya çıkardığı bir gerçek var ki, ‘serbest piyasa’ üreticilerin Azrail’idir. Dün ‘serbest piyasayı’ göklere çıkaranlar birdenbire ‘üretici dostu’ kesildi! Nedense üreticiye ‘şirin’ gözükme yarışı başladı. Zahmet edip, şu an TMO’nun fındık almasına sıcak bakanların geçmiş yıllardaki açıklamalarına bakıldığında sizler de ‘şaşıracaksınız!’.

Fındıkta izlenen politikalar, süreci ‘sözleşmeli tarıma’ yönlendirdiğini bilmeyen yok da gündeme getirilmemesi için her yol deneniyor.

TMO derhal fındık almalı ve fiyatların düşürülmesinin önüne geçilmeli. Ama bu çözüm bu yıl için olacak ve gelecek yıl bir bilinmez olarak kalacak. Oysa tartışılması gereken 2000 yılından bu yana yaşananların deneyimi ile ‘Nasıl bir fındık politikası olmalı?’ sorusuna yanıt bulmaktır.

Sezonluk çözümler gerçeği gizlemeye hizmet eder…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!