YEDAŞ – BANKA OYUNU!
Coşkun Özbucak

YEDAŞ – BANKA OYUNU!

Bu içerik 2834 kez okundu.
Reklam

YEDAŞ, TEK’in (Türkiye Elektrik Kurumu) özelleştirilmesi sonucu Karadeniz Bölgesi’ndeki elektrik dağıtımını yapan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin kısaltılması. Banka ise ‘para satan – alan’ işletme! İkisinin ne ilgisi var diyebilirsiniz…

YEDAŞ ile bankalar yaptıkları sözleşme ile abonelerin kredi kartıyla yaptıkları ödemeleri iki taksitle alınmasını sağlıyorlar. İlk bakıldığında ‘Ne güzel, abonelerin ödemesine kolaylık sağlıyorlar.” denebilir ama gerçek hiç de böyle değil.

Kredi kartıyla taksitsiz ödeme yapmak isteseniz de kabul edilmiyor. Taksitle ödemek zorunluluğu var. Kurumda bir görevliye sordum ve konu hakkında bilgi aldım. Taksit zorunluluğu YEDAŞ’ın mı, bankanın mı talebi diye. Aldığım yanıt, bankanın böyle istediği!

Kredi kartının iki taksitle zorunlu ödenmesi karşılığında 5.50TL ücret alıyorlar! Zorunlu taksit ve zorunlu ek para…

Şimdi bu adaletli mi? Yasal mı? Hatta ahlaki mi? Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenlerin cezalandırılmasının anlamı ne? Bu yönteme başka nitelemeler de yapılabilir… Anlayan anladı…

YEDAŞ’ta kullanılan kredi kartı ile herhangi bir esnafta kullanılan kredi kartı aynı! Yetmedi, esnafta da taksit yapılıyor ama kart sahibi taksit karşılığı ek ücret ödemiyor. Bu ücreti esnaf ödüyor. Peki YEDAŞ’ta kullanılan kredi kartı için neden abone ek ücret ödeniyor?

İşletmeler bankalardan kredi kartı ile alışveriş yapılabilmesi için POS cihazı isterler ve banka ile sözleşme yaparlar. POS cihazından kullanılan paranın oranına göre de işletme bankaya POS cihazı kulanım ücreti öder. Banka isterse almaz, bankanın bileceği iş.

YEDAŞ’ta kullanılan POS cihazının ücreti abonelerden mi çıkarılıyor? Belki de bankayla yapılan sözleşmede banka YEDAŞ’tan POS cihazı için ücret almıyor ama aboneden kesilen ücretle iş tatlıya bağlanıyor! Vur abonenin sırtına…

Bu durum nasıl düzeltilir? Mahkemeye başvuru yapılabilir… Ama bu, her atanmış ve seçilmiş yetkilinin ilgilenmesi gereken bir sorun. Göz göre göre yaşanan bu adaletsizliğe ses çıkaran yetkili olmayacak mı?

Yetkililer şöyle diyebilir mi? “Bu sorun YEDAŞ ile bankalar arasında. Ayrıca tek tek YEDAŞ abonelerinin sorunu. Vatandaşın hukuksal hakları var. Gereğini yapabilir, yargıya gitme haklarını kullanabilirler”

Ben soruna dikkat çektim. Yetkililerden ses çıkmazsa, yargıya gidilir ama yetkililer bu sorunu yargıya gitmeden de giderebilirler diye düşünüyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!