Yaşanabilir şehre sahip olmak!
Coşkun Özbucak

Yaşanabilir şehre sahip olmak!

Bu içerik 2752 kez okundu.
Reklam

TÜİK’in yaptığı değerlendirmeye göre Ordu 55. olmuş! Değerlendirmede kapsamında neler yok ki, aklınıza ne gelirse var…

Yapılan sıralamanın iyi mi kötü mü olduğunu belirlemek için önceki durumuzla karşılaştırmak gerekir. Eğer yükselmişsek ‘seviniriz’, yok gerilemişsek ‘üzülürüz’.

Türkiye gerçeği ve illerin durumlarına göre kötüye gittiğimiz söylenebilir. Ordu’da gece geç saatlerde bile istenilen sokaktan geçilebiliyordu. Şimdi bırakın geceyi, gündüz bile güvenli değil! Güvenlik konusunda her gün kötüye gidiyoruz.

Güvenlik tehdidinin gerekçesinde işsizlik, yoksulluk; eğitim kalitesindeki düşüş, geleceğe güvenle bakamama, ekonomik açıdan insanlar arasındaki uçurumun büyümesi, gençlere ilgisizlik gibi nedenler güvenlik yoksunluğunu ortaya çıkarıyor. Güvenlik, güvenlik güçleriyle sağlanan bir durum değildir. Halkın ekonomik, siyasi, kültürel zenginliğiyle bağlantılıdır. Ordu’da bunun eksikliği giderilmedi, daha da büyüyor.

Eğitimdeki sıkıntılar artıyor. Özellikle dershanelerin kapatılmasıyla mantar gibi çoğalan özel okulların etkileri, devlet okullarına yaşatılacak mağduriyetlerle görülmeye başlanacak. Bu konuda eğitimci sendikaları dikkat çeken değerlendirmeleri yapıyor zaten.

Sağlık konusu evlere şenlik! Paran kadar sağlık anlayışı egemen oldu. Sağlık kuruluşları hastaları müşteri görüyor…

Ordu’da caddeler, otopark (mahkeme kararları var kaldırılması doğrultusunda) olmuş. Ne araçlar ilerleyebiliyor ne de yayalar…

Yeşil Ordu, beton Ordu haline geldi. Yol kenarlarındaki ağaçları ‘yeşil alan’ olarak değerlendirenler de var. Şehirden bakınca Boztepe beton, Boztepe’den bakınca şehir beton…

Yaşanabilir bir şehir olmak için ‘göç’ olmadığı gibi ‘geri dönüşler de’ olması gerekir. Oysa köyler (yeni mahalleler) boşalıyor… Her yıl nüfus düşüyor. Ordu dışında neredeyse dört Ordu var!

Ayrıntıya girmeden Giresun’la karşılaştırma yaptığımızda ne fark göreceğiz. Hatta büyüklük ve ‘görsellik’ bakımında daha iyiymiş algısı oluşmuş. Ama TÜİK önemli inceleme yaparak değerlendirmesini açıklamış. Giresun Ordu’dan çok çok fazla yaşanabilir bir şehir konumunda… Hatta ilimiz Karadeniz kıyısının en kötüsü…

Seçilmiş ve atanmış yetkililer Ordu’nun yaşanabilir bir şehir olması için yeni planlamaya gereksinim duyarak TÜİK’in değerlendirmesini alıp inceleyeceklerdir mutlaka!

 

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!