Madenlerimiz!
Coşkun Özbucak

Madenlerimiz!

Bu içerik 1097 kez okundu.
Reklam

24.01.2016 tarihli Ordu Olay Gazetesi’nde Hikmet Pala, Hekimoğlu ile ilgili yazsında Hekimoğlu’nun öldürülmesi sonucu Fatsa’da çekilen fotoğraftaki fötr şapkalı kişinin Ordu bölgesinde maden imtiyazı alan yabancı bir şirket adına çalışan Carminati (Karminati) olduğunu belirtiyor. Bir belge olması nedeniyle bugün yaşananlara ışık tutmada örnek oluşturuyor.

Emperyalizm, gereksinim duyduğu her şeyi elde etmenin yolunu bulmaya çalışıyor. Araştırmalarını kendisi yapıyor. Cumhuriyet öncesi yapılan planlamalar Cumhuriyet sonrası biçim değişikliyle devam etti.

Türkiye’nin yeraltı (yer üstü ayrı konu) kaynaklarının zenginliği belirleniyor ve gereksinim duyduklarında yeni projelerle bunları işletmeye çalışıyorlar. Bugün ‘hortlayan’ maden arama ve işletme çalışmalarını geçmiş niyetlerden kopararak değerlendiremeyiz. Türkiye’yi hatta Karadeniz’i bir kenara bırakıp daha iyi anlaşılması için Ordu’yu inceleyebiliriz.

Ordu’daki maden sahalarına MTA’nın sitesinden bakılabilir. Görülecek ki, adım başı maden sahası. Maden işletmeleri için ruhsat süreci başladı. Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliğini duymayan kalmadı. Kabataş’ta sondaj planlaması var. Ulubey’de ÇED süreci işliyor. Gölköy, Kumru, Ünye, Mesudiye, Aybastı, Kabadüz, Akkuş, Altınordu, Gülyalı, Korgan, Perşembe ilçelerinde de planlamalar ve çalışmalar kendini göstermeye başladı. Süreç içinde her taraf maden işletmesi olacak.

 

maden

Ordu, maden işletmeleriyle köstebek yuvasına dönecek ve doğal denge altüst olacak. Yani Hekimoğlu’nun cesedinin başında bulunan maden araştırmacısı gibi dağ dağ gezen yok artık ama uydu ile nerede ne var belli oluyor. Şimdi sıra sondaj çalışmalarıyla rezervin ne kadar olduğunu belirlemeye geldi. Sonra da ihaleye çıkarılarak yerli-yabancı işletmelerin hizmetine sunulacaklar.

Emperyalizm, ‘şık görünümü’ ile doğayı yok ederek yeraltı kaynaklarını zamanı geldiğinde istediği gibi alıp gidiyor! Madencilik sektörünün çalışmalarını ‘milli kaynakları’ değerlendirme olarak anlatılıp algı yanılması yaratılıyor ve emperyalizmin talan siyasetinin, doğanın yok edilmesinin görülmesi engellenmeye çalışılıyor.

Geçmişten bugüne süren ‘maden’ talanını seyretmeyi sürdürecek miyiz?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!