Faturalar…
Coşkun Özbucak

Faturalar…

Bu içerik 2393 kez okundu.
Reklam

Elektrik, su, banka, telefon, internet vb. faturalarından rahatsız olmayan yok…
Su faturasındaki ‘bakım ücreti’ ve ‘genel ort. averaj’ adı altındaki ödemelerin bir anlamı var mı? Bakım ücreti altında işçinin ücreti aboneden alınıyor. OSKİ işçinin parasını kendisinin ödediğini iddia etse de gerçek bu! Elektrik faturası evlere şenlik! ‘Elektrik Tüketim Vergisi’, ‘TRT Fonu’, ‘Enerji Fonu’ adlarında alınan paralara ne demeli?
Su ve elektrik faturalarındaki bu zorunlu ödemeleri hakkında yılardır tartışmalar, yargı süreçleri devam ediyor. Bu vergilerin meşru ve ahlaki bir izahı yok!
Bankaların aldığı kart paraları başka bir sorun. Kart parası faturaya yansıtılmayacak deniyor ama yansıtılıyor. Farkına varılırsa ve itiraz edilirse önce ödeme yaptırıyorlar, sonraki ay geri ödemesi gerçekleşiyor. Yani bir ay müşterinin parası kullanılıyor. Ayrıca itiraz etmeyenlerin parasının tutarı da az değil.
Aynı mağduriyet telefon, internet faturalarında da yaşanıyor. Yani müşteri ile şirketlerin yüz yüze gelip yazdıramadığı faturalar hakkında tartışmalar bitmiyor.
YEDAŞ’ın kredi kartı ile ödemelerde ‘zorunlu iki taksit’ yaparak 5.50TL ek ücret aldığını yazmıştım.
Neredeyse faturalara çekidüzen vermek de siyasi iktidar sorunu haline geldi!
Kimin dediği olacak?
Fındık fiyatlarının aşağı çekilmesi nedeniyle başlayan tartışma bir gerçeği ortaya çıkardı. Kimin hangi niyette olduğu belli oldu!
Konuşanlardan kimisi sorunu çözecek anahtara sahip olanlar. Ama nedense anahtarı kaybetmişler ya da anahtar kendisinde olmadığı halde anahtarın sahibi gibi konuşmuşlar!
Sorun çözücülerin başında gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da ‘çözüm’ konusunda açıklamalar yapmıştı. Hatta Bakan Çelik alınabilecek fındık için oran da vermişti. Kendi açıklaması 50 bin ton fındık alabilme konusunda üreticiye olumlu sinyal verilmişti. Şimdi ne oldu da hareket yok?
İhracatçıların açıklamaları daha netti. Kesinlikle devlet desteğiyle TMO fındık almamalı, dediler. Şu an ihracatçıların dedikleri olacak gibi…
Hükümet yetkililerinin mi, ihracatçıların mı açıklamaları doğru çıkacak? Göreceğiz… Sayılı günler çabuk geçer!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!