Mutlu olmanın yolları!
Coşkun Özbucak

Mutlu olmanın yolları!

Bu içerik 2043 kez okundu.
Reklam

Mutluluk herkesin hakkı. Hiç kimse, bir başkasının mutlu olmasını engelleyemez. Bu nedenle insanların mutlu olabilmesinin anahtarını vermeyeceğim ama mutlu olabilmenin önündeki kimi engellere vurgu yapacağım.
En başta televizyonda haber ve tartışma programlarını izlememek gerekir! Diziler ve müzik programları yeter. Müzik derken ayrılık, acı, göç, gurbet türküleri de dinlememek önemli! Haberler ve tartışma programlarında kendimizden başka insanlarında var olduğunu, hatta dertleri olduğunu görürüz. Mutlu olmanın en önemli yollarından biri, başkalarının dertlerinin görmemektir!
Kitap okumayın! Kitap ufkunuzu geliştirir. Bağımsız düşünme, yorum yapma, duygu ve düşüncelerinizi açıklama kolaylığı sağlar. Ne gerek var düşünmeye, yorum yapmaya… Kendini düşün yeter!
Gazeteleri hiç almayın! Kimi köşe yazarları kafanızı bulandırır, kendinizden başka dünyanın da olduğunu farkına varmanıza neden olur. Durup dururken; insanlar öldürülürmüş, tecavüze uğrarmış, işsizmiş, evine ekmek götüremezmiş, savaş varmış, insanlar ülkelerinde göç edermiş, farkına varırsınız, üzülürsünüz! Ne gerek var ağrımayan başınızı ağrıtmaya… Hatta fındıkta yaşanan mağduriyeti duyarsınız, işçilerin maaşlarının düşürüldüğünü öğrenirsiniz, amam aman sakın gazete okumayın…
Sakakta gezerken yalnızca bakın, sakın görmeyin! Olur ya sokakta ayağı çıplak çocuk görürsünüz ya da işini, ekmeğini, özgürlüğünü isteyenleri… Hatta belki de bir imza kampanyasını görürsünüz, dertlenirsiniz… Sakın ola görmeyin, bakmakla yetinin…
İnternete hiç girmeyin! Girerseniz de komik videoları izleyin gülün! Sakın ola ‘sakıncalı’ haber sitelerine hiç girmeyin. Yalan yanlış haberlerle canınız sıkılmasın!
Hele siyasetle hiç uğraşmayın! Ülkeyi yönetecek birileri bulunur. Kim yönetirmiş dert etmeye gerek yok. Koca dünya yöneticisiz kalmaz ya… Boşuna düşman da kazanmamış olursunuz. Hem siyasetle uğraşmazsanız her tarafta adamınız olur. Eliniz sıcak sudan soğuk suya girmez! Gel keyfim gel…
İşiniz yokmuş, düşük ücretle çalışıyormuşsunuz, düşünenlerin düşüncelerini söylemesi engellenirmiş, birileri ölürmüş, tutuklanırmış, mülteci olurlarmış, Ege denizi çocuk mezarlığı olmuş hiç umurunda olmasın. Üç günlük dünyada bunları düşünüp mutluluğuna çomak sokma!
Kısaca mutlu mu olmak istiyorsunuz? Üç maymunu oynamak yeter. Görme, duyma, konuşma!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı