DEVE…
Coşkun Özbucak

DEVE…

Bu içerik 1180 kez okundu.
Reklam

Deveyi fotoğraflarda, filmlerde ve belgesellerde görüyoruz daha çok. Devenin canlısını gören bir elin parmaklarını geçmez ama deve ile ilgili deyimleri ve sözleri kullanırız!
Deve denilince akla çöl ve eğrilik gelir. Arap bölgesinin hayvanı olan devenin sırtının eğri olması dışında çeşitli söylemleri kapsamaktadır. “ Cahile söz anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor”, “deveye boynun eğri demişler; nerem doğru ki demiş”, “Deve Kabe’ye gitmekle hacı olmaz”… Çoğaltılabilir sözler!
Deve, genellikle ‘olumsuzluğu’ vurgulamak için örnek gösterilir. Deve belki derdini anlatıyor da biz insanlar anlayabiliyor muyuz? Evrenin egemeni insanlar, ne yaparlarsa yapsınlar kendi varlığını hep üstün tutmuş! “ Ayı” demiş olumsuz anlam katarak; “domuz” demiş yine olumsuzluk anlamında… Gücü yettiğine ‘olumlu’ nitelik verirken¸gücü yetmediğini ‘olumsuz’ nitelemelerle dışlamış! Uysallığı, sevimliliği ‘kuzuya’; güzelliği ‘ceylana’ benzetmiş! Çirkinliği ‘fareyle’ anlatmış… Ama kendisi (insan) hep belirleyici olmuş! Vahşi, korkunç hayvanları da belirlemiş insanoğlu…
Karşılaştıralım bakalım:
Çirkinliği fareyle anlatan insanoğlu, güzellik ve spor salonlarından çıkmıyor!
Kabalığı, anlayışsızlığı ayı ve domuzla anlatmış ama engelli yollarına araç park eden, insan; eşine, çocuğuna, annesine, babasına kaba davranan, insan! İzin almadan başkasının eşyasını kullanan da insan… Hatta bastonuyla merdivenleri zorla çıkmaya çalışanın yanından hızla geçip giden de insan…
Vahşilik konusunda aslan, kaplan gibi hayvanları örnek gösteren insan biliyor ki, bu hayvanlar doyacakları kadar av yapar. Oysa insan zevki için öldürür… Hatta kendi soydaşlarını bile çıkarları için katliamlarla yok eder!
Aşağılamak için ‘köpek’ adı kullanılır. Köpek evine, sahibine sadıktır, ama köpektir, Sahibini yalnız bırakmaz. Ya insan, çıkarı için anasını, babasını da satabiliyor, kapı dışarı edebiliyor…
Yine deveye dönelim. “Boynun neden eğiri?” sorusuna gerçeği saklamıyor deve. Yanıtı açık: “Nerem doğru ki…” Deve üzerinden niteleme yapan insanı nasıl değerlendireceğiz? Çıkarı için ‘satmadığı’ yok! Bugün başka, yarın başka tavırlar içinde… Burada başka, orada başka konuşuyor… Başkasına kıyak yapıldığında tepkili, kendine yapıldığında ‘hakkı’ olduğunu sanan da insan!
İnsanlar, ‘hayvanlar’ üzerinden nitelemeler yapıyor! Acaba hayvanlar insanları nasıl niteliyor, bilmiyoruz! Hayvanların dilinden anlayabilsek her şey gün ışığına çıkacak, Hanya’yı, Konya’yı anlayacağız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ