Fındık-Sistem-Kural…
Coşkun Özbucak

Fındık-Sistem-Kural…

Bu içerik 2807 kez okundu.
Reklam

Fındık üreticileri izlenen tarım politikalarının sonucu ‘can çekişme’ sürecine girdi. Fındık konusunda yapılan açıklamalar, ya günü kurtarmayı ya da işlenen ‘suçtan’ dolayı sorumluluktan kaçış arayışlarını ortaya koyuyor

İşin özüne değinmekten korkuluyor. Her şeyde olduğu gibi fındık politikasında da belirleyici olan ‘kapitalist’ kurallardır. Öyle “Serbest piyasa kuralı gününü doldurdu”, “Serbest piyasa üreticilerin lehine değil” demekle geçmişte işlenen ‘suçtan’ kurtulma olanağı yok! Herkes ve her kurum temsilcisi şöyle geçmişle yüzleşmeli. Kim ne dedi, neyi savundu, ortaya çıkarmalı. Dün ‘serbest piyasayı’ savunanların bugün serbest piyasayı eleştirdiği görülecek.

Piyasada kapitalist ekonomi sistemi işliyorsa, gerçeği görmek için‘deneme yanılma yöntemine’ gerek yok. Sonuç bellidir ve güçlüler kazanır. Ekonomiyi elinde tutanlarla siyasi iktidarın işbirliği belirleyicidir ve kapitalist sistemin sonucu da budur.

Fındık politikası 2000’den önce, 2000’den sonra diye iki döneme ayrıldı. 2000 öncesinde kapitalist işletme politikasında ‘sosyal devlet’ biçimi egemenken ‘devlet desteği’ ile üretici bir ölçüde yerli-yabancı tekellere karşı ‘korunuyordu’. 2000 yılında çıkarılan 4572 sayılı birlikler yasası ile devlet üreticiyi koruma sorumluluğunu terk etti ve ‘serbest piyasa’ denilen vahşi kapitalizmin kuralı başladı. Artık güçlü ve örgütlü olanın kazandığı sistem işliyor!

‘Serbest piyasa’ güçler dengesinin belirlediği uygulamadır. İhracatçılar örgütlü, yabancı çikolata tekelleriyle de işbirliği yapıyorlar. Devlet ‘bana ne’ deyip fındık politikasında ‘serbest piyasa ne diyorsa o olur’ anlayışında olduğuna göre bugün yaşanan sıkıntının kaynağını uzayda aramaya gerek yok!

Fındık politikasında bir sistem ve kuralı var. Oyun bu kurallara göre oynanıyor. Yani hakem alıcıdan (ihracatçı) yana, alıcının sahasında oynanıyor, üreticinin seyircisinin maça girmesi yasak, üreticinin yedek oyuncusu da yok! Hatta alıcının istediği kadar oyuncu değişikliği yapma hakkı da var! Maçın sonunda üreticinin berabere kalma şansı yok, birileri çıkmış üreticilerin maçtan galip ayrılacağını iddia ediyor! Yok, ‘pazara fındık indirmeyin, emanete fındık bırakmayın, fiyat yükselecek’ diyenlerin üreticiye faizsiz kredi ve fındığı bırakabileceği yeri sağlanma girişimleri yok. Bu durumda üretici pazara fındığını nasıl indirmesin, emanete bırakmasın?

Kapitalist piyasa sisteminde fındık üreticilerin emeğinin ve ürününün tam karşılığını alma olanağı yok ama en azından ortalama bir kazanç elde olanağı var. Bunun yolu, serbest piyasa değil; devletin üreticinin yanında yer almasıdır. Bu sağlandığında kooperatifleşme, sendikalaşma yani örgütlenme en önemli yoldur.

Kısacası, vahşi kapitalist kural olan serbest piyasa kuralına göre, çikolata devlerinden ve ihracatçılardan fındık fiyatlarının yükseltmelerini beklemek akıl dışıdır. Ya da bilinçli olarak üreticiyi oyalamaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!