Dönüşüm!
Coşkun Özbucak

Dönüşüm!

Bu içerik 2404 kez okundu.
Reklam

Ordu’nun sorunları öyle tartışılıyor ki, kim haklı, kim doğru söylüyor belli değil! Bakıyorsun ‘olumsuzluk’ bile ‘olumlu’ diye pazarlanabiliyor. Bu da bir beceri isteyen iş…

Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan ‘Öğretmenler Sitesi’, Öğretmenevi yanındaki eski nikah memurluğu binası ve çevresinin ihale edilişi de içinde tartışılan her şey ‘siyasallaştırılarak’ doğru yanlış olup olmadığı yerine siyasi kamplaşma üzerinden çözüm aranıyor. Böylece ana tartışma amacından çıkıyor!

Kentsel dönüşüm projesinin neden yapıldığını, nasıl rant kapısına dönüştüğünü burada tartışmayacağım, yer de yeterli değil. Ancak Ordu’daki kentsel dönüşümün de nasıl olduğunu herkes biliyor! Bu nedenle kentsel dönüşüm sürecinde yaşanacak sancılar zaten tartışılacak. Öğretmenler Sitesi bir biçimde tamam ya Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde çalışmalar başlarken neler yaşacak göreceğiz…

Yeni işler yapılmalı mutlaka ama ‘can yakmadan’. Kentsel dönüşüm planlamasının dışında zamanı gelince yeni tartışmalara neden olacak bir konu da Durugöl’e yapılmak istenen stadyum! Çevre yolu (hangi taraf olursa) etrafında bir yere yapılması gereken stadın yeniden şehir içinde planlanması gelecek tartışmaların habercisi… Ayrıca bu konuda da yargı yolu unutulmamalı…

Yapılacak işlerde ‘yönetimin’ planlamalarına ‘uygundur’ demek zorunluluğu yok. Muhalefet etmek, karşı çıkmak, yargıya gitmek her yurttaşın görevi. Zaten yargı, çelişkileri gidermek için yok mu? (Yargı bağımsızlığı tartışmalarının dışında bir değerlendirme) Yönetenin her dediğine uyulacaksa yargıya, meclise de gerek yok!

Herkes yaptıkları planlamaların ‘gelecek’ için olduğunu söylüyor; karşı çıkan da ‘gelecek’ için karşı çıktığını belirtiyor. Kim haklı? Şehircilik çalışmalarını ‘dar siyasi görüş anlayışı’ dışında ele almak gerekir. Somutlarsak: Belediye AKP’li o zaman yaptığı işlere karşı çıkmak gerekir diyen ne kadar yanlış yapıyorsa; karşı çıkanlar da CHP’li ya da diğer partililer diye eleştirmek o kadar yanlış. Bu şehir a, b, c, d, e partililerin şehri değil, Ordu’da yaşayan yurttaşların şehri. Soruna bu şekilde bakılmalı. Şehirde yapılacak işler partilere göre değerlendirilmez!

Projeler halka sunulur ve kamuoyunda tartışılır. Ama asıl görüş projeden etkileneceklerin değerlendirmesidir. Öğreğin, Öğretmenler Sitesi’nin yıkılıp yeşil alan yapılması binanın çevresindekileri ‘sevindirir’, çünkü kendi yeri değerlenecektir. Ama Öğretmeler Sitesi halkı istemiyorsa saygı gösterilmeli. Yine stat ve Cumhuriyet Meydanı çevresinde yapılacaklar konusunda da yapılacaklardan etkilenmeyenler ‘iyi olur’ diyecek, ya etkilenenler ne diyor?

Yeşil alan mı yaratılmak isteniyor? Altınordu Karayolları arazisini kamu binaları yeri olmaktan çıkarıp eski Özel İdare arazisi kullanılabilir. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bile buradan kaldırılabilir. Bunlar gibi yerler tartışılabilir!

Şehir yaşamı önemli, ortak kulanım alanları var. Kararlar halkı memnun etmeli… Sonuç olarak planlamalar, ‘particilik’ yapılmadan değerlendirilmelidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!