Her yerde fındık konuşuluyor!
Coşkun Özbucak

Her yerde fındık konuşuluyor!

Bu içerik 2381 kez okundu.
Reklam

Fındıkta yaşanan sömürü politikaları nedeniyle mağdur olanlar yalnızca üretici değil. Fındık nedeniyle piyasaya giren paradan yararlanması gereken her kesim şu an mağduriyeti en üst seviyede yaşıyor.

Gazetelerimizin hepsinde fındık haberleri belirleyici – egemen. Kanal 52 televizyonu 3 günlük canlı yayın başlattı. İsteyen değerlendirmesini yapabiliyor. Tüccar, manav isyan ediyor; özellikle küçük esnaf siftah yapamadan işyerini kapatıyor.      İhracatçı ve çikolata devleri mutlu…

Ordu’da fındığı olan, olmayan herkes fındık fiyatını konuşuyor. Doğal bir olay. Çünkü Ordu’nun ekonomisini belirleyen ana kaynak fındık! Ancak tartışmalar o kadar yüzeysel yapılıyor ki, sorunun kaynağına inilmiyor ve geçici çözüm önerileriyle geçiştiriliyor. Bu yılın sorunu çözümlense ne olacak, aynı sıkıntıyı her yıl yaşamak mı gerekiyor?

Altıordu Ziraat Odası Başkanı Sayın Cörüt, üreticilere seslenerek, “Emanete bıraktığınız fındıkları geri isteyin.” diyor. Burada ‘emanete fındık vermenin zararlarını’ anlatmak istiyorsa haklı ama emanete bırakılan fındığı geri alma olnağı da yok. Belki de satıldılar… Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti!

Gerçek olan, ‘serbest piyasa’nın sonuçları. Serbest piyasa kuralını ortaya koyan yasal düzenlemelere yönelik bir eleştiri yapmadan ‘ağlayıp sızlanmanın’ anlamı yok!

Sonuç olarak ülkede ‘uçan kuştan’ da sorumlu olan hükümetse fındık sorununda yaşanan sıkıntının sorumlusu da hükümettir. Meclis’ten yasa çıkaracak ve sorun çözülecek. Bu kadar basit. Üreticiler, ziraat odaları, partiler, dernekler de… herkes kendini sorgulamalı…

Emekçilerin sorunları

Ordu’da fındıkta yaşanan büyük sorun var da başka alanlar rahat mı? Taşeron işçilerin kadroya alınması unutuldu hatta taşeronluk yaygınlaştırılmak isteniyor, özel istihdam bürolarını (işçi simsarlığı) yaygınlaştırarak…

Kıdem tazminatı kaldırılmak isteniyor. Kıdem tazminatını alamayan işçiler üzerinden propagandayı yaygınlaştırıyorlar. Sendikalı olmayan işçilerin kıdem tazminatı alma hakları var ama devlet seyirci kalıyor. Şimdi görevini yapamayanlar işin kolayına kaçıyor. Kıdem tazminatını kaldırıyor!

‘Devlet memurluğu’ kavramı iş güvencesinden kaynaklanan ve devletin kamu hizmetlerini yerine getiren çalışanların nitelenmesidir. Şimdi memurlar (kamu emekçisi) devletin güvencesinden uzaklaştırılıyorlar. Yeni tasarı ile memurların iş güvencesi ortadan kaldırılacak…

Ülkenin tümünü ilgilendiren 2016 Bütçesi yapılıyor, kimsenin neredeyse haberi yok. Gündem o kadar yoğun ki, bütçe görüşmeleri de ‘gürültüye’ gidiyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!