Yanlış adres!
Coşkun Özbucak

Yanlış adres!

Bu içerik 2379 kez okundu.
Reklam

Ziraat Odaları fındıkta yaşanan sıkıntının kaynağı olarak Ferrero’yu gördüğü için şirketin kapısına siyah çelenk koyarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ferrero şirketi ülke fındığına gözünü dikmiş, ucuza kapatmaya çalışan bir şirket. Şirket ‘işini’ yapıyor. Kazancını en yüksekten elde etmek istiyor. Buna şaşmamak gerekir. Ferrero fiyatı düşürüyor da diğer ihracatçılar düşürmek istemiyor mu? Onların elini kolunu bağlayan mı var, yükseltmek istediler de engellendi mi?

Şirket ve ihracatçılar ‘protesto’ edilebilir. Edilmelidir de ama piyasayı onlara kim teslim etti? Denir ya hırsızın suçu var da ev sahibinin hiç mi suçu yok, diye!

Burada şirketi olumladığım anlaşılmasın. Ancak şirket kapitalizmin gereği olan serbest piyasa kuralına göre davranıyor. Şimdi soruyorum: Şirketi ‘protesto’ edenler neden yasaları yapan, piyasayı şirketlerin egemenliğine terk eden siyasi gücü protesto etmiyor? Ankara’ya gidip görüşüldü o kadar!

Şöyle zihinlerimizi tazeleyelim, anımsamayanlar internetten de bulabilir ziraat odasının Ferrero’ya yol göstericilik yapışlarını. Yine serbest piyasayı kendileri savunmadılar mı? Şimdi günah mı çıkarıyorlar?

Hep yazıyorum geçici çözüm değil, uzun süreli çözüm arayışının önemli olduğunu. Tarım – fındık yasası değiştirilmediği sürece yapılan tartışmaların hiçbir anlamı yok. Piyasanın dengeli olması için devletin yeniden ‘yasal’ olarak devrede olması gerekir. Bu konuda TBMM’de bulunan partilerin hepsi sorumlu. Yasa taslağı hazırlayıp Meclis’e sunulmalı, bakalım kim üreticiden yana…

Şu an için devlet TMO’yu devreye soksa ne olacak? Kimin fındığını alacak? Fındık alırken yöntemi nasıl olacak? Tüccar ve manavın değil, üreticinin fındığının alınması nasıl sağlanacak? Fındığı alırken dönümüne göre oran mı belirleyecek? Yani dönüm başına örneğin 50 kg fındık mı alınacağını söyleyecekler? Yani sorular çoğaltılabilir…

Fındık konusunda o kadar çok yazdım ki, hele bu hafta dört yazım fındık üzerine oldu. Yazılarım yan yana getirildiğinde neredeyse ‘Fındıkta arayışlar’ adlı kitap olacak!

Fındık tartışmasını ‘suçlama’, ‘kendini aklama’, ‘ben haklıyım’ formatından çıkarmak gerekiyor. Çözüm önerileriyle tartışılmalı ve tepkiden siyasi sorumlular kurtulamamalılar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!