“Beyaz adam!”
Coşkun Özbucak

“Beyaz adam!”

Bu içerik 1182 kez okundu.
Reklam

‘Beyaz adam’, Amerika’da Kızılderililer tarafından ‘dışarıdan gelenlere’ verilen ad. Yani yerli halkı yok edenler! Katliamlara, göçlere, sürgünlere uğrayan Kızılderililer, ‘düşman’, ‘işgalci’ olarak niteliyordu ‘beyaz adamları’!

‘Beyaz adamlar’ altın havzalarına gidebilmek için demiryolları ağı örüyordu. Amaç, her tarafı ele geçirmek! Altın havzalarında Kızılderililerin başına gelmeyen kalmadı. Bizlere kovboy filmlerinde vahşi olarak Kızılderilileri gösterseler de asıl vahşinin ‘beyaz adamların’ olduğunu beyaz adamların kendileri de biliyor. Filmleri de ‘beyaz adamlar’ yaptığı için gerçeğe takla attırarak Kızılderililer ‘vahşi’ konumunda gösterildi. Güçlü ve egemen olan kendi tarihini kendine göre yazıyor!

‘Beyaz adamlar’ günümüzde de boş durmuyor. Altın-maden havzalarına girerek talan ediyorlar. Talana karşı çıkan yerlileri de ‘vahşi’ ilan ediyorlar. Kullanılan görsellik, dil Kızılderililere yapılanlar gibi değil ama öz bakımından aynı. Tek fark artık yerli insanlar öldürülmüyorlar! Bölgeyi terk etmek zorunda bırakılıyorlar. Hem de ‘kamu yararı’, ‘milli’ kavramları kullanılarak.

Doğanın talanı her dönem vardı. Ancak insanların kendi gereksinimlerini karşılama anlayışının ‘pazar için’ anlayışına evirilmesi sonrası ‘beyaz adamların’ vahşiliğine ‘yasal’ kılıflar da bulundu! Elektriğe, paraya, madene gereksinim varmış!

Evet, toplumlar gelişiyor, gereksinimleri de artıyor… Tüm bu gereksinimler ‘kamu yararı’ gözetilerek giderilmesi gerekirken ‘pazar için’ anlayış nedeniyle çalışmalar doğanın, yaşam alanların yok edilmesiyle sonuçlanıyor.

Bergama, Gümüşhane, Erzincan, Kaz dağları, Fatsa, Kabataş, Ulubey ve şimdi de Giresun Dereli… Yapılan altın-maden aramalarında bölgelerin yaşanmaz hale geldiğini ‘beyaz adamlar’ da kabul ediyor ama bunlar zorunlulukmuş! HES, RES, taş ocakları gibi çalışmalarla da yok ediş hızla büyüyor.

11 Şubat 2016 tarihinde Giresun Dereli’de de altın işletmesi için ilk adım atıldı. Kümbet Yaylası ile Dereli arasında yer alan havzanın yok olmaması için halk, tepkisini ‘halkı bilgilendirme toplantısında’ gösterdi.

‘Beyaz adamlar’, ‘yerlileri’ ikna edebilmek(!) için çok dil dökmüşler ama toplantıya katılan halk projeyi kendi aralarında tartışarak gittikleri için şirketin proje sunan görevlisi zor anlar yaşamış.

Anlaşılıyor ki, ‘beyaz adamlar’ aynı ama ‘yerliler’ aynı değil. Yerliler, Kızılderililerin (geçmişin) deneyimleriyle ‘beyaz adamlarla’ nasıl baş edilebileceğini öğrendiler…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ