Kreş hakkını kullanabiliyor musunuz?
Coşkun Özbucak

Kreş hakkını kullanabiliyor musunuz?

Bu içerik 1046 kez okundu.
Reklam

İlkel insanlar dönemi de dahil toplumda kaosun yaşanmaması için kurallar vardı. Zamanla yazılı ya da geleneksel kurallar oluştu. Bu kurallara uymamak ‘suç’ olarak değerlendiriliyor ve ‘ceza’ işlemi yapılıyor.

Bu genel doğru yanında başka bir gerçek de şu: Çoğu zaman yasal hakları kullanmayı istemek de ‘suç’ oluyor!

“Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun 150’den fazla kadın çalışanı olan işyerlerinde kreş kurulması gerekiyor.”Bu yasal bir zorunluluk! Peki bu hakkı kullanan kaç kişi? Ya da bu hakkı kullanılmasını sağlamakla yükümlü olanlar ‘yapmadıkları’ zaman bir ‘ceza’ ile karşılaşıyorlar mı?

O kadar çok konu var ki, tartıştığımız. Hatta kimi haklar için yasa çıkarılmasını talep ettiğimiz… Oysa yasası olan bir hak kullanılamıyor! 150 çalışanı olan resmi ve özel tüm işyerlerinde kreş olmak zorunda. Zorunluluk var da kim uyuyor?

Devlet kurumları kendi yasalarına uymuyorsa, özellerin uymasını beklemek saflık olur! O zaman sormak gerekir: Bu yasalar ne için çıkarılıyor?

Ordu’yu masaya yatıralım: Valilik, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Defterdarlık İl Müdürlüğü, SGK, Hastane, Ordu Üniversitesi, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, Sağlık Müdürlüğü, Adliye… say sayabildiğin kadar. Bu devlet kurumlarından 150 kişinin altında çalışanı olan yok. Hatta 150 çalışanı olan okullar bile var!

Burada özel işyerlerinin-fabrikaların adların yazmaya gerek yok. Bilinen ‘ünlü’ fabrikalarımız var. Fındıkla ilgilenenden, turizme; tekstil ve çimentodan çaya; suntadan yağa kadar her işkolunda fabrikalarımız var. Bu işyerlerinin hangisinde kreş var? Var olanları yasal zorunluluk olduğu halde kutluyorum. Devlet kurumlarında kreş yokken özelin kreş bulundurması kutlanacak bir durum!

İnsanlar kimi hakları için yasanın çıkmasını istiyor ve mücadele ediyor. Bu anlaşılır. Şimdi kadın-erkek çalışan insanlar yasal haklarının uygulanmasını istemesi kadar ‘komik’ bir durum var mı? Hele istesinler görürler Hanya’yı Konya’yı! İşten atılmalar, ‘disiplinsizlik’ gerekçesiyle soruşturmalar havalarda uçar!

Ya yasa gereği kreş açılmalı ya da işçi ve kamu emekçilerden çocuğunu kreşe verenlerin ücretleri işveren-devlet tarafından ödenmeli. Bunlar da yapılmıyorsa hiç olmazsa yasa iptal edilmeli! (Burada yasanın iptal edilmesini istemek taşlama anlamında…)

Ordu’da bu yasanın uygulanıp uygulanmadığını kim ya da hangi kurum takip ediyor? Yoksa takip etmesi gereken kurumda da mı kreş yok?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!