Olmadı, yeni yasa çıkar!
Coşkun Özbucak

Olmadı, yeni yasa çıkar!

Bu içerik 2825 kez okundu.
Reklam

Ekoloji-çevre savunucularının pratikte yaşadıkları, gördükleri o kadar çelişkiler var ki, saymakla bitmez ama en ilginci yasa ve yönetmeliklerin duruma göre sürekli değiştirilmesi!

Fabrika, taş ocağı, maden arama, HES, RES gibi çalışmalarda ÇED dosyalarını okuya okuya ÇED uzmanı olduk! Büyük çoğunluğu kopyala yapıştır yöntemiyle hazırlanan ÇED dosyalarında dile getirilen ’önlemlere’ uyulmadığını da yakından biliyoruz. Bu konuda Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu olarak maden işletmelerine ve HES şirketlerine dereyi kirlettikleri-zehirledikleri için ceza alınmasını sağlamıştık.

Vurgulamak istediğim bu değil. Asıl sorun, ekoloji-çevre savunucularının başarıları karşısında yasal dayanakların sürekli değiştirilmesi. Dava açma ücreti artırıldı, Anayasa’da herkes her yerdeki soruna taraf olma hakkı verirken yöre insanlarının dışında kimse dava açamaz oldu. Dava açma süresi bilgilendikten sonra iki ay iken, bir aya düşürüldü. Açılan davalarda önce ‘yürütmeyi durdurma kararı’ verilirken şimdi bu karar ‘bilirkişi heyetinin’ raporu sonrasına bırakıldı. Bu süre içinde şirket çalışmasını sürdürebildi. Bunlar yasa ve yönetmelik değişiklikleriyle oldu.

Şimdi yeni bir değişiklik yapıldı ki, evlere şenlik. Fabrikaların, maden, taş ocağı, HES vb. çalışmalarda orman kesimi, toprak kayması, tarım arazilerinin yok edilmesi, derelerin tahribatı yaygın olarak bilinen olumsuzluklar. Fakat ‘kirlilik’ olayı çok önemli. Fabrikaların arıtma kullanmadan kirli sularını derelere bıraktığını, filtre kullanmadan bacadan dumanların çıktığını basına yansıyan haberlerden de biliyoruz

Şimdi yapılan değişikliğe değineyim: Davalar açıyoruz, kazanıyoruz. Bu sefer yasal dayanağımız ne ise hemen değiştiriliyor. Yukarıda yapılan değişikliklerden bazılarına değindim. En son yapılan ise çok tehlikeli. Bir şirket yaptığı çalışmalar nedeniyle kirletmeye neden olduğunda önlem alabilmesi için 3 ay süre verilirdi. Yönetmelikte yapılan değişiklikle bu süre 1 yıla çıkarılıyor. Yani 3 ay boyu ‘kirletmeye devam etme hakkı olan’ şirkete, kirletmeye devam edebilmesi için 1 yıllık süre veriliyor! ÇED projesinde verdiği taahhüde uymayan şirkete 1 yıl göz yumulacak. 1 yılda atı alan Üsküdar’ı geçer…

Ekolojik dengeyikorumak gerekirken şirketleri korumak öne çıkıyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!