Ne oluyor?
Coşkun Özbucak

Ne oluyor?

Bu içerik 2798 kez okundu.
Reklam

Her taraf karıştı! Ortadoğu’da gireni yutan bir bataklık ve inadına bataklığa gitmek isteyenler var! Türkiye farklı değil. Ölümler… ölümler…

Acımız artıyor. İlçeler yok edildi, çocuklar bile katledildi… Şimdi şehirlerde yeniden bombalar patlamaya başladı. Hem de ‘en güvenli’ Ankara’nın göbeğinde… Dün de Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da, İstanbul’da patmamıştı… Ölümler… ölümler… Bu yazıyı yazarken 28 ölü, 61 yaralı vardı… Öldürmek değil, yaşatabilmek önemli…

Bugün, yarın, bizim de geçtiğimiz bir yerde bombanın patlamayacağının garantisi var mı? Herkes ‘düşman’ oldu! Düşmanlar birbirini yok etmek ister ya, artık kardeşimizi düşman biliyoruz!

Ankara’da patlayan bomba bir sonuç değil mi? Neden patlıyor bombalar? Bombanın patladığı yerde konuşabilir miyiz? Sorunları konuşarak çözemez miyiz? Çözümsüzlük halkın işine yaramıyor. Hep insanlarımız ölüyor, canımız acıyor. Patlayan bombaların yanında biz de bulunabilirdik! Her ölüm bizim canımızdan bir parçayı alıp götürüyor. Her ölüm birbirimizden daha fazla uzaklaşmamıza neden oluyor.

Ankara’da bomba nedeniyle ölenlerin de akşam bir bekleyeni vardı, umutları vardı… Ne için öldüler? Kim neden oldu canımızın acımasına? ‘Kahrolsun’ demek sorunu çözüyor mu? Yaşatmak varken yok ediş neden? Neden paylaşamıyoruz, bölüşemiyoruz toprağımızı, ekmeğimizi, geleceğimizi?

Bir tarafta kan gövdeyi götürüyor, canımız yanıyor; bir tarafta yaşam alanlarını savunanlar saldırıya uğruyor. Ne istiyor Artvinliler? Siyanürle altın ayrıştırması ile yaylaların, derelerin zehirlenmesini istemiyorlar. Birileri para kazanacak diye dedelerinden kalan, torunlarına bırakacakları dağların, yaylaların, derelerin yok edilmesini isteniyorlar. Yani vatan savunması yapıyorlar…

Jandarma, polis barikat kurmuş; halk barikat kurmuş! Halk toprağını savunuyor ama ‘kendi çocuklarının’ saldırısıyla karşılaşıyorlar! Gaz bombalarıyla göz gözü görmüyor. Dağlar yanıyor sanki… Dumanlar her tarafı kaplamış! Halk istemiyor ama yapmak için ısrar neden? Gözleri para bürümüş, para için yapmayacakları yok!

Cerrattepe’de siyanür, Fatsa’da siyanür! Ulubey’de maden, Kabataş’ta maden… Giresun Dereli ilçesinde madenler… Karadeniz yaylaları, doğasıyla ünlü ama yakın gelecekte, toprak kaymalarıyla, yıkıntılarıyla, göçleriyle ünlü olacak!

Turizm diyenler var ya, maden işletmesi yapılacak yerleri bir incelesinler ve yok edilmiş doğada, yaylada nasıl turizm yapacaklarını düşünsünler!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!