Taciz!
Coşkun Özbucak

Taciz!

Bu içerik 2839 kez okundu.
Reklam

Her gün kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz haberlerini izlemek, dinlemek; gazetelerde okumak zorunda kalıyoruz. Ne oluyor bu topluma? Şaşırdık, kızdık… bunaldık…

Kim nasıl yaşar, ilişkileri nasıl gelişir bunlara karışma hakkımız yok. Sevmek herkesin hakkı… Kim, kiminle imiş, kimseyi de ilgilendirmez. Ama haberler böyle değil… Zorlama, tehdit öne çıkıyor. Bu kabul edilemez.

Bir emekli öğretmen olarak buradan sonra yazacaklarımı istemeyerek, sıkılarak, zorlanarak ve kinle yazıyorum. Öğretmeni tarafından tacize uğrayan bir öğrencinin (adını bilerek yazmıyorum) kendini öldürmesi haberini dinledim. Dedim ya zorlanarak yazıyorum. İkinci anne-baba olan öğretmenin tacizi kulağa o kadar iğrenç ve ürkütücü geliyor ki… Bir de bundan okul yöneticilerinin haberi var ve olayı kapatıyor! Suç, katlandı. Bu nasıl bir anlayış. Tacizciyi koruyan bir okul yöneticisi!

Başka illerde olduğunu sandığımız bu olaylar ne yazık ki, Ordu’da da oluyor. Bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni dört öğrencisine tacizde bulunduğu için şu an Efirli Cezaevi’nde. Basına düşen haber böyleydi. Bu anlaşılır bir şey değil! İnsan görünümlü yaratıklar…

Bunları biliyoruz. Şimdi ne yapacağız? Böylece ikinci anne-baba konumunda olan öğretmenler ‘potansiyel suçlu’ durumuna düştü!

Buradan kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz konusunda yıldan yıla artan sayıyı vermek istemiyorum, çünkü çok korkunç seviyede.

“Gece sokakta ne işi varmış”; “Mini etek neden giymiş” diyenler şimdi de “Okulda ne işi varmış” diyebilecek mi?

Çürüyoruz…

Herkesin anası, bacısı, kızı, kardeşi var…

 

Cerattepe!

Artvin Cerattepe direnişi toplumda ekoloji-çevre konusunu yeniden tartışmaya açtı. Halkın yaşam alanlarına sahip çıkışı gündem oldu. Halka yönelik şiddet de tartışılıyor…

Ordu’da da Artvin direnişini önemseyenler az değil! Ben gidemedim ama her dakika oradaydım. Burada eleştireceğim konu, Ordu’daki yok edişlere karşı ‘sessizlik ve ilgisizlik’! Bu konuda Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu ve Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu’nun verdiği mücadeleyle birliktelik kuranları dışarıda tutarak, Artvin’e gösterilen duyarlılığın kendi derelerine, dağlarına, yaylalarına gösterilmediğini söyleyebilirim.

Buradan kimi yerlerde hukuksal ve fiili mücadelenin olduğunu belirtip yazayım. Bakalım okuyanlar ne yapacak?

Fatsa, Ünye arasında siyanür; Kabadüz, Ulubey, Kabataş’ta maden; Ulubey, Gölköy, Korgan, Mesudiye, Melet Irmağı, Turnasuyu, Bolaman Deresi, Ünye, Kabadüz, Kabataş… HES’ler; Perşembe, Kumru,       Altınordu, Fatsa, Ünye taş ocakları; Akkuş, Mesudiye, Aybastı RES; say sayabildiğin kadar… Buralar yok oluyor… Çığlığı duyan var mı?

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!