Gençlik!
Coşkun Özbucak

Gençlik!

Bu içerik 1550 kez okundu.
Reklam

Geleceğimizin güvencesi gençlerimiz… Eğitim sisteminin yazboz tahtasına dönmesi, gelecekle ilgili güvencesizlik, adamı olanın iş bulduğu bir yaşam biçimi, güvensizlik ve kötü örneklerin çokluğu gençliği olumsuz etkiliyor!

Bir yerde otururken gördüğüm manzara ürkütücüydü! Kendi aralarında çaylarını içip söyleşen, tavlasını oynayan, mizah dergilerini okuyanları bir kenara bırakıyorum. Bunlar gençlerin olağan yaşam biçimi. Ya diğeri!!!

Diğeri dediğim altı kişilik gençlik grubu… Hızla geldiler iki masayı birleştirip oturdular. Bu hız dikkatimi çekti ve hareketlerini ister istemez izledim. Aslında kendilerini izlettiler! 14-15 yaşlarında gençler (belki içlerinde ikisi 16 olabilir) çaylarını söylediler; içlerinden ikisi ceplerinden birer paket sigara çıkarıp masaya bıraktılar. Yüzler güldü, gözler ışıdı! Hemen birer sigara yaktılar. Dumanlar fiyakalı çıkmaya başladı. Belki ki, bir bölümü yeni başlıyor, dumanı içlerine çekişlerinden belli oluyordu. Ne keyifti ama!

Gençler birbirlerini takip ederek, kendi sigara içişlerindeki ‘havayı’ arkadaşına göstererek dumanı içlerine çekip şekiller verdirerek dışarı bırakmaya çalışıyorlardı. Paketin biri yarım saat olmadan bitti, diğerinden de biraz içtiler…

Hepimiz genç olduk, kaçamak yollarla sigara içtik ama böyle birbiri ardına yakarak içmedik! (1984’ten bu yana sigara içmiyorum)

Bu gençleri görünce onlar adına, toplumsal yaşam adına korktum. Gençlere ne oluyor? Bu kötü gidişe nasıl müdahale edilir? Yasakla, dayakla, korkutmayla olmayacağı kesin… Her yasak ve zorlama ters yönde etkileşime neden oluyor.

Bu gençleri isteyen, istediği olumsuz şekle sokabilir. Zaten uyuşturucunun, şiddetin en alt seviyelere kadar inmesi bu olumsuzluğun sonucu değil mi? Bunları sorarken Perşembe’de duvarda gördüğüm uyuşturucuya davet yazısını haber yapmam üzerine önlem yerine yazıyı bana gösterenin sorgulanması aklıma geldi! Nasıl önleyeceğiz bu kötü gidişi?

Sokakta çete mi istiyorsunuz, alın size potansiyel gençler! Uyuşturucu pazarı da bunlardan oluşuyor zamanla…

Bu olumsuz manzaranın yok olması için hepimize görev düşüyor. Yazmamız zorunlu ama birinci sorumluluk devletin. Okulların durumu belli. Her okulun önünde polis var. Güvenlik sorunu yaşanıyor. Öğrenciler arasında çeteleşme-mafya ilişkileri gelişiyor.

Eğitim sistemimiz, eğitim bölümünden sınıfta kalıyor. İşi, gücü öğretim! Seçmeli derslere bakıyoruz, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini geliştirici bölümler gözden uzak tutuluyor.

Gençliği, saldım çayıra Mevlam kayıra, anlayışı ile kurtaramayız. Burada anne ve babalara da büyük sorumluluk düşüyor.

Bu konu çok kapsamlı değerlendirilmeli, yazmadaki amacın soruna dikkat çekmek.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!