Fındıkta tekelleşme!
Coşkun Özbucak

Fındıkta tekelleşme!

Bu içerik 804 kez okundu.
Reklam

Fındıkta mağdur olanlar çoğaldıkça tartışmalar da farklılaşıyor. Özellikle fındık üreticileri yanında manav ve tüccarlardan bazılarının 13-14 TL dolayında aldıkları fındığı bekletmesi ve fiyatların düşmesi onları da ‘mağdur’ etti.

Tartışmalar, tepkiler sonucu Hükümet, ‘sahip çıkma’ sözü vermek zorunda kaldı ve belki bu yazıyı okunurken TMO’nun fındık alım kararı da çıkmış olabilir. Ya da oyalamaya devam ederler…

Tartışmalar yüzeysel yapılınca bazı kurum ve siyasi parti temsilcileri dün söyledikleri ile bugün çelişebiliyorlar ya da sözlere takla attırarak yeni bir şey söylüyormuş gibi yapıyorlar.

Moda bir söz haline geldi ‘fındıkta tekelleşme engellenmeli’ vurgusu! Tekelleşmenin engellenmesi isteniyorsa ‘serbest piyasa’ kuralı yok edilmeli. Hem serbest piyasa savunulacak, hem de tekelleşme önlensin denecek! Bu nasıl iş, anlaşılır değil! Serbestlik varsa, güçlü zayıfı yok edecek demektir. Eğer ‘zayıfı’ koruyalım, ona göre bir serbest piyasa kuralı oluşturalım deniyorsa, kendi kendinizi aldattığınız gibi, üreticiyi de atlatırsınız! Serbest güreşe soyunan yenilgiyi, tuşa gelmeyi göze alacak!

Tekelleşmenin kendini hissettirdiği günümüzde, duyulması gereken ‘Biz böyle ummuyorduk, yanılmışız; şimdi serbest piyasanın değiştirilip sosyal devlet anlayışı ile üreticinin korunmasını sağlayacak önlemler-yasal düzenlemeler yapılmalı.’ açıklamasıdır. Başkası üreticiyi oyalamaktır!

Fındık politikaları konusunda çok yazdım ama 12 Şubat 2016 tarihinde Ordu Hayat Gazetesi’nin Emek Partisi Ordu İl Başkan Hikmet Poyraz’la yaptığı röportajdaki belirlemeler çok yerindeydi. Okumayanlar internetten bu yazıyı okumalı. Tekelleşmeye gelen sürecin nereye evirildiğini ortaya koyuyordu.

Bir konuda söz söylerken neden-sonuç ilişkisini iyi kurmak zorundayız. Yalnızca suyun yüzündeki lekelere bakarak değerlendirme yaparsak yanılırız! Oysa suyun altında ne fırtınalar kopuyor!

Yeniden vurgulamak gerekirse, serbest piyasa kuralını savunup tekelleşmeyi önleyemezsiniz! Kapitalizmin genel kuralı bu. Hem kapitalist ekonomi politikaları benimseyeceksiniz hem de tekelleşmeye karşı olacaksınız! Oyun oynayacaksınız, yenilince ‘sayım suyum yok’ diyeceksiniz!… Buna kimse inanmaz, kargalar güler…

Fındık konusunda ‘çözüm’ önerenler, politika yapanlar, üreticinin derdi bizim kurumun derdi diyenler, fazla gerilere gitmeye gerek yok. 2000 yılından bugüne kadar hangi yasalar çıkmış, genelgeler yayımlanmış; yıllara göre fındık sezonlarında neler yaşanmış şöyle bir araştırsalar yeter! Bu arada yıllara göre kendileri de neler söylemişler, neyi savunmuşlar görürler!

Bu yıl mağduriyetle bitiyor… Gelecek yıllar nasıl olacak? Bu konuda neler düşünülüyor?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"