Yakını göremeyenler!
Coşkun Özbucak

Yakını göremeyenler!

Bu içerik 2037 kez okundu.
Reklam

Görme konusunda sıkıntı duyan doktora gidip yakın-uzak gözlüğü alıyor. Ya da ameliyatla tedavi oluyor. Bunda bir sıkıntı yok, izlenmesi gereken yol bu ama kimi insanımız var uzağı görüp inadına ‘aslında bilerek’ yakına bakmıyor…

İşin kolayına kaçmak, taşın altına elini sokmamak için hep uzağa bakılır, ayağının dibinde neler olduğunun farkına varılmaz, aslında farkında olunmak istenmez!

Örneğin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda İstanbul’a gitmeyi göklere çıkaranlar illerindeki işçilerden uzaklaştığının farkına varmaz ya da iş zor olduğu için ‘kaçmanın’ bir yolu olarak görür İstanbul’a gitmeyi!

Artvin’de halkın direnişini över, önemser; hatta bir an önce oraya gitmenin yolunu arar. Artvinlilerin yaşam alanlarına sahip çıkışlarını takdir eder ancak kendi ilinde, ilçesindeki yaşam alanlarını yok edişi görmek istemez!

Hükümetin uygulamalarına karşı çıkar, bu konuda çok bilgilidir, çevresindeki insanlarla konuşur, konuşur; sıra alternatif yaratmaya gelince, sorumluluk üstlenmeye gelince ortalıkta gözükmez!

Muhalefeti eleştirirler, görevi yapmadığını dile getirir ama kendisi yapılması gerekenler konusunda suskun kalır!

Genel anlamda kurumlarda (devlet dairelerinde) haksızlıklardan söz eder; herkesin suskunluğundan dert yanar ama kendisi özne olmaz, işyerinde yaşanan haksızlıklara ses çıkarmaz!

Ortadoğu’yu en iyi kendisi tahlil eder, dönem dolapları çok bilir ama barış ve kardeşlik için yapılması gerekenlerden söz etmez, söz edenlerden de uzak durur!

‘Bu halktan adam olmaz’ der; kendisinin bu halkın bir parçası olduğunu anlamaz!

İnsanın ufkunun geniş olması, uzak görüşlü olması önemli bir özellik! Düne bakarak, bugünü değerlendirerek yarın neler olabileceğini belirleyebilmek büyük bilgi, deneyim gerektirir. Böyle insanlar başımızın üstünde…

Ancak, bilmek, işin birinci koşulu… Bu belirlemeye göre taşın altına elinizi sokmuyorsanız belirlemenin hiçbir önemi olmuyor. Toplumumuzda egemen olan bu anlayışı yıkmak gerekiyor.

Toplumsal sorumluluk, bilmenin yanında ayağımızın dibindeki sorunlara ilgisiz kalmamaktır.

Kısacası, ayağımızın dibindeki sorunları görmeyip uzaktaki sorunlara sahip çıkmanın anlamı yok. Uzaktaki sorunların giderilmesi konusunda desteğimiz olacak ama asıl sorun kapımızın önündeki çöpleri temizleyebilmektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı