Ölüm yolu!
Coşkun Özbucak

Ölüm yolu!

Bu içerik 1054 kez okundu.
Reklam

Kirazlimanı ve Güzelyalı Mahallesi’nde karayolu, ölüm yolu haline geldi. TEDES de para etmedi. Yine ölüm…

Yıllardır iki mahalle halkının canına alan bu yolda ‘güvenlik’ alınamadı! Her yıl ölümlü, yaralanmalı kazalar eksik olmadı. Geçen gün yenisi yaşandı. Hem de hız yüzünden!

Özellikle Güzelyalı Mahallesi Şehir Mezarlığı ile Kirazlimanı Mahallesi’nden Taşbaşı Mahalle yolunun girişi arası tam anlamıyla cehennem… Araç sahipleri de yayalar da sıkıntı çekiyor. Karşıdan karşıya her yerden geçilebiliyor. Dolmuşlar durak dışı indirmek-almak zorunda kalıyorlar. Hareketli bir yer. Hem dolmuş yolu hem uluslararası karayolu! Hem de mahalle içi yol! Çık çıkabilirsen işin içinden…

Şu an Keçiköy Camisi yanına bir üst geçit yapılıyor, bir adet de Güzelyalı Mahalle Muhtarlığı yanına yapılacak. Üst geçit hiç yoktan iyidir. Ancak ülkemizde üst geçitler de bir cehennem! Çık, çıkabilirsen; in, inebilirsen! Yüksek ve bol merdivenli… Yaşlısı, engellisi nasıl çıkıp inecek? Ayrıca bu kadar uzun mesafedeki iki üst geçit sorunu çözer mi? Üst geçitlerde yürüyen merdiven neden olmaz anlamış değilim! Pahalılık mı önemli, kullanılabilirlilik mi?

Belki çevre yolu tamamlanınca sorun biraz çözülmüş olacak ama Kirazlimanı Mahallesi’nden Taşbaşı Mahallesi’ne giriş bölümünde ve Bozukkale’deki karayolu geçiş yuvarlağına konacak kırmızı ışık da sorunu çözmeye hizmet eder ama yıllarca bu talepler dikkate alınmadı!

Bu bölgede bir de 1. ve 2. Hat dolmuşların iskeleye dönüp yeniden Güzelyalı yönüne gitmesi var. Bu konuda da dolmuş şoförleri isyanda!

Kısacası artık halk arasında adı ‘ölüm yolu’ olan bu bölgede gerekli önlemler acilen alınmalı!

Fındık fiyatı düşüyor!

Keşke Trabzon’da fındıkla ilgili toplantı yapılmasaydı! Fındıkta müdahale olmayacağı açıklanınca fındık tekellerinin eli güçlendi ve fiyatı düşürmeye başladılar…

Bunda şaşılacak bir durum yok. Güçler dengesine göre serbest piyasa koşullarında güçlülerin dediğinin olacağını hep söylüyorum. (Başka söyleyenler de var) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı açıklama yaptı. Müdahale yok, rekabet de yok diye! Rekabete izin vermeyeceklermiş! Rekabet Kurulu’nu devreye sokacaklarmış! Rekabet Kurulu üreticilerin mağduriyetiyle ilgilenmez. Alıcıların (ihracatçı- tüccar) fındığa verdikleri fiyatlar arasında uçurumun olmamasına dikkat çeker. Zaten fiyatı 3-5 grup belirlediğine göre Rekabet Kurulu’na da gerek kalmaz.

Fındık bahçeleri tekellerin eline geçecek, üreticiler de kendi bahçelerinde işçi! Süreç buna gidiyor. Bu yasalarla, izlenen politikalarla başkası olmayacak. Buna razı olunacak mı? Yanıt bekleyen soru bu!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!