Her gün daha kötü oluyor!
Coşkun Özbucak

Her gün daha kötü oluyor!

Bu içerik 2833 kez okundu.
Reklam

Günümüzde yeni hak elde etmeyi unuttuk! Çünkü var olanlar kaybediliyor…

Herkes kendine göre değerlendiriyor gelişmeleri. Kimse kimsenin durumunu takip edemiyor, çünkü herkes kendi derdinde…

Şu an fındık fiyatlarının düşüşünden dolayı ne yapacağını bilemez duruma gelen fındık üreticileri, ülke yangın yerine dönmüş, kiralık işçi yasası ile sendikalar yok olurmuş, emeklilik hayal oluyormuş, hatta memurların iş güvencesi ortadan kaldırılmak istenirmiş umurunda değil’ Umurunda değil, çünkü kendi derdinden başkasını göremiyor! Kendisini bu duruma düşürenlere (yönetenlere) tepkisi büyüyor… Fındık üreticileri kendi gelecekleri için daha iyiyi hayal bile edemiyor, eskisi gibi fındık fiyatlarında bir denge olsa neredeyse her şeye ‘tamam’ diyecek!

Taşeron işçiler ise, fındık fiyatı düşermiş, memurların iş güvencesi ortadan kaldırılmak istenirmiş ilgilenmiyor bile! Çünkü kendi derdi başından aşkın. Çünkü Aralık ayı geldiğinde sözleşmesi yenilenmeyebilir, kapı dışarı edilebilir. Kasım ayı geldiğinde ‘Acaba ne olacak?’ diye uykuları kaçıyor. Ücret konusunda zaten ses çıkaramıyor, ne verirlerse! Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde taşeronların ücretleri düşürüldü de kimin sesi çıktı. (Sendikalar, partiler de sustu. Emek Partisi hariç)

Kamu emekçilerinin başında bir bela musallat oldu! İş güvenceleri ortadan kaldırılmak isteniyor. Buna karşı nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda sendikalar arasında ortaklık sağlamanın telaşında. Diğer kesimlerin derdi ikinci sırada. İşyerlerinde yaşadıkları sıkıntılar hediyesi!

İşsizlerin durumu hep başka! İşi olanın ücreti azmış umurunda değil, çünkü kendisinin bir işi bile yok. Kaç yaşına gelmiş hala babasından para alıyor. Başkasının derdi kendisinin derdi yanında dert mi?

Engelli, yaşlı, ev kadını kendi sıkıntısından başkasını göremiyor. Sağlık, eğitim her aşamada paralı olmuş! Hastaneye giden hasta tahliller operasyonu geçirmek zorunda kalıyor, çünkü bunlar da hastane için ek gelir!

Şehirler beton oluyor, ormanlar, yaylalar, dereler bozuluyor. Deniz kirleniyor, balıklar yok oluyor!

Televizyon kapatılıyor, gazeteciler baskı altında… Dolaylı vergi, zamla giderler büyüyor, bütçe açık veriyor!

Burada sayamadığım birçok kesim de sıkıntı içinde ve kendi sıkıntısını en önemli olarak görüyor.

Oysa yaşanan sorunların kaynağı aynı! Kapitalizmin vahşi sömürü geleneği, kuralı! Yukarıda saydığın tüm kesimlerin ve sorunların nedeni kapitalizm. Ali Koç da ‘Eşitsizliği gidermek için kapitalizmin ortadan kalkması gerek’ dememiş miydi?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!