Mağduriyette ayrım yok!
Coşkun Özbucak

Mağduriyette ayrım yok!

Bu içerik 1158 kez okundu.
Reklam

Yönetenler, ‘yapay’ ayrıştırmayı başararak toplumu etkisizleştiriyor ve istediği gibi at oynatabiliyor. Mağdurların birleşmesi, yönetenlerin en çok korktukları bir gerçekliktir.

Özelde Ordulunun, genelde Karadenizlinin en çok tartıştığı fındık konusunu ele alırsak: 13-14 TL’den 8.75TL’ye kadar düşen fiyatta mağdur alanları sağcı -solcu; Alevi-Sünni; iktidar yanlısı-muhalefet diye ayırma olanağı var mı? Hükümet yanlılarının, sağcıların, Sünnilerin fındığını 14TL’den alıyorlar da, Alevinin, solcunun, muhalefetin fındığını mı 8.75TL’den alıyorlar? Ya da tersi! Yani üreticiler bütün olarak mağdur oluyor. O zaman fındık üreticileri kendi aralarında neden bölünüyor ya da bölme oyunlarına geliyor?

Fatsa-Ünye sınırında siyanürle altın ayrıştırması yapacak işletme siyanür kullanma başladı. Havaya, suya karışacak olan siyanür, su içecekler, sebze yiyecekler, havayı soluyacaklar arasından sağcı-solcu; Alevi-Sünni; hükümet yanlısı-muhalefet ayrımı mı yapacak? Altın madeni işletmesinin kapanması için mücadele edenler neden ‘şirketin ağzına inanılarak’ olumsuzlaştırılıyor?

Kabadüz’de maden arıtma tesisi var. Melet Irmağı’nı kirletmişti. Anımsayalım, Ordu Belediyesi 2-3 gün Melet Irmağı’ndan su alamamıştı. Hatta suç duyurularıyla ceza da alınması sağlanmıştı. Bu konuda da sormak gerekir: Melet Irmağı’nın zehirlenmesinden etkilenecek insanlara inançları, kimliği, düşüncesi bakımından ayrım yapılır mı?

Sendikalaşan, ücret artışı isteyen işçilerin talepleri inançlarına, kimliklerine, düşüncelerine göre mi yapılıyor? Türkiye’nin gündemini oluşturan RENO- Metal işçilerinin ‘ek zam’ talebini değerlendirdiğimizde işçilerin her inançtan, kimlikten, düşünceden olduklarını göreceğiz.

Kamu emekçilerinin iş güvencesi kaldırılmak isteniyor. İş güvencesi kaldırılırken sağcı-solcu; Alevi-Sünni; Türk-Kürt; hükümet yanlısı muhalefet ayrımı mı yapacaklar? Bir bölüm kamu emekçisinin iş güvencesi yok edilirken, bir bölümünün iş güvencesi kalıcı mı olacak?

Bu tür örnekler çoğaltılabilir. Toplumda bölünme mutlaka var. Bölünmenin bazıları kışkırtılıyor, yapay bölünmeler yaratılıyor. Ancak toplumun asıl bölünme biçimi hep gizleniyor! Emek-sermaye; işçi-işveren; üretici-ihracatçı; sömüren-sömürülen; yöneten-yönetilen; emperyalizme bağımlılık-bağımsızlık gibi…

Toplum ikiye bölünmüş: Mağdur olanlar-mağdur edenler… Mağdur edenler kenetlenmiş ve mağdur olanlardan destekçi de yaratıyor. Ama mağdur olanlar darmadağın…

Artvinliler, Reno-metal işçileri mağdur olanların nasıl birliktelik kurmaları gerektiğini öğretiyor. Şimdi onlarla dayanışma zamanı. Ayrıca onları örnek alıp tüm mağdurların dağınıklığını giderme zamanı!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ