Fındık ihracatının oranı neyin göstergesi?
Coşkun Özbucak

Fındık ihracatının oranı neyin göstergesi?

Bu içerik 1180 kez okundu.
Reklam

Fındıkta müdahale hayal olunca yeni tartışmalar başladı. Artık bu konuların ayrıntılarına girmeyeceğim. Yıllardır yazıyorum ve söylediklerimin tümü gerçekleşti. Hayal yayanlar ise hala utanmadan konuşup duruyor. Sorun sistem sorunu! Sistem serbest piyasa ise sonuç bu! Bu gidişin nerelere varacağını da yazdım…

CHP Milletvekili Seyit Torun ise, dönüm parasının sürekli verilmesi için yasa teklifi vermiş. Üreticilerin beklentisi bu değil ama belirsizliğin ortadan kalkması da önemli!

Burada Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin yaptığı fındık ihracatı hakkında verilerini değerlendireceğim.

Altı aylık ihracat şöyle: 152 bin 561 ton fındık ihracatı gerçekleşmiş, 1 milyar 473 milyon dolar gelir elde edilmiş. Aynı dönemde geçen yıl ise, 128 bin 544 ton iç fındık ihracatında 1 milyar 575 milyon dolar gelir elde edilmiş.

24 bin ton fazla ihracat yapılmış ama 102 milyon dolar eksik gelir elde edilmiş! Bu neyin işareti?

İlk altı ayda geçen yıldan 24 ton fazla fındık ihraç edilmiş. İhracatçının deposunda fındık da var. Yani ihracatçıyı sıkıştıran bir durum yok. O zaman ihracatçı fındık alımında aceleci davranmıyor ve fındığa düşük ücret veriyor! Nasılsa dış fındık alıcılarının gereksinimi karşılanmış… Satış düzeni doğal akışını bozmamış.

Fazla fındık satıp daha az para kazanmak ne anlama geliyor? Burada ihracatçıların daha az kazandığı anlamı çıkmasın. Onların kazançlarında bir gerileme yok. Eksiklik, üreticinin kazanması gereken paranın bir bölümü!

İhracatçılar Birliği’nin verilerini takip ediyorum. Bakıldığında fiyat ne olursa olsun dış satımda bir sıkıntı olmadığı görülecek. Dış satımda bir sıkıntı yoksa burada iyi niyet dışı politikalar aramak zorundayız.

Sonuç, tekelleşmede yatıyor. Önceleri yerli tekeller istediği gibi at oynatıyordu, şimdi yabancı tekeller istediği gibi at oynatıyor. Normal değil mi? Serbest piyasa, isteyen istediği gibi piyasa yapar!

Bu arada hala ‘müdahale’ çağrıları yapan var! Buradan dünün ve bugünün sorumluların isimlerini yazsam yer yetmez. Aslında internette konuşanların isimlerinin yana ‘fındık’ yazıp arama yapsak çıkan yazıları incelesek kim ne dedi ortaya çıkar! Göreceğiz ki, ‘dün, dündü; bugün, bugün!’

Bir de ‘fındık üreticileri için şunları yaptık’, ‘ fındık üreticilerini mağdur etmedik, etmeyeceğiz!’ diyorlar ya ağlar mısın, güler misin? (!)

Mart geldi gidiyor (yeni sezona günler kaldı) hala fındık fiyatı tartışılıyor. Bu arada fındık bahçelerinin yaşlılığından söz edenler de var! Ama nasıl gençleştirme yapılacak, devlet bunun neresinde olacak? Bu sorulara yanıt verilmiyor!

El, malı almış, götürmüş; biz muhabbetini yapıyoruz!

Fındık politikasında serbest piyasaya devam edilirse daha çok boş konuşmalar yaparız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ