Kadına yönelik şiddet!
Coşkun Özbucak

Kadına yönelik şiddet!

Bu içerik 2849 kez okundu.
Reklam

Bugün, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü. Günün özelliği ile ilgili emekçi kadınlar konuşacaklar, sokağa çıktılar-çıkacaklar. Ben onların hakları konusunda bir şey yazmayacağım. Yaşamın yarısı olan kadınların hakları da eşit mutlaka…

Kadına yönelik şiddet hakkında biraz farklı alandan bakacağım. Kocanın, sevgilinin, babanın, kardeşin şiddetinden; tecavüz, taciz ve öldürmelerden de söz etmeyeceğim. Kadınlara yönelik ‘güvenlikçi’ şiddetinden söz edeceğim.

Gezi eylemleri döneminde olmayan ama oldu gibi gösterilen türbanlı kadına şiddet konusunda koparılan kıyameti hepimiz biliyoruz. Sonra türbanlı bir kadına kelepçe vurulmasına yönelik iktidardan gelen eleştiri ve tepkiyi de unutmadık. Ya Zaman gazetesine yönelik kayyum atamasını protesto eden türbanlı kadınlara ‘güvenlik sağlayıcı!’ polislerin saldırısına ne demeli? Yüzü, gözü kan içinde, yerlerde sürüklenen, gaz bombasına maruz kalan türbanlılar! Yani şiddet, başı açık, kapalı dinlemiyor!

Ya günlerini kutlamak isteyen kadınlara, erkek polislerin şiddetine ne demeli! Resmi bir gün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Hani izinsiz bir gün de değil. Kadınlar yaşadıkları haksızlıkları dile getirecekler, eşit haklar için yürüyecekler, baskıları protesto edecekler; hem de resmi gün olarak ilan edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde…

Saçından tutularak sürüklenen kadınlar… Tokatlanan, kolundan, bacağından tutularak sürüklenen kadınlar; çok çok yakından gözlerine biber gazı sıkılan kadınlar… Neden bu tahammülsüzlük? Kendi günlerinde yürümek isteyen kadınlara neden tahammül gösterilemez?

Kadına yönelik şiddet uygulamalarında ‘kadını koruyacak olanların’ kadına yönelik bu şiddetine ne demeli? Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, seslerini duyurmak için yürüyüş, miting yapsalar yönetenlerin (vali, kaymakam, hükümet) koltukları mı devrilir ki, bu denli hoşgörüsüzlükle yürüyüşlerine izin verilmez, şiddet uygulanır!

Gazetelerde, televizyonlarda, özellikle de sosyal medyada Zaman gazetesine sahip çıkmak isteyen türbanlı kadının yüzü, gözü kan içinde fotoğrafları dolaşıyor. Bu görüntü uluslararası kamuoyunda Türkiye’nin kimliğini oluşturuyor.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların kendilerini ifade ettikleri en önemli olanaklardan biridir. Eğer bu özel günde bile haykıramıyorsa, şiddete maruz kalıyorsa yapılması gereken çok işimiz var demektir.

Cennet anaların ayakları altında…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!